„Az integritást kiemelt kérdésként kezeljük, ezért a nemzeti vagyon kezeléséért felelős tárca nélküli miniszter (NVTNM) valamennyi munkatársa integritási képzésen vett részt 2019-ben” – mondta Bártfai-Mager Andrea a VII. Nemzetközi integritás szeminárium nyitórendezvényén, február 24-én, Budapesten.
A miniszter előadásában beszélt a közvagyon gyarapításának fontosságáról, az értékállóság megőrzéséről,valamint a felelős és hatékony vagyongazdálkodásról. Bártfai-Mager Andrea rámutatott, hogy az NVTNM a társaságok felett a magyar állam tulajdonosi jogait egységes portfólió szemlélet mentén gyakorolja. Ennek tükrében 2020-ra már több mint 30 társaság áll a miniszter közvetlen irányítása alatt, a teljes céges portfólió leányvállalatokkal együtt azonban meghaladja a kettőszázat.
Az állami tulajdonú társaságok működtetése kapcsán a miniszter három, egymástól jól elkülöníthető, de egymásra épülő feladatot vázolt fel: stratégiai irányok meghatározása, tervezés és kontrolling, illetve a szabályozási eszközök kialakítása. Az elsőben a stratégiaelemzés és a működési kockázatok felmérése a feladat, míg a második az üzleti terv elfogadásából, a kontrolling rendszer kiépítéséből és a tulajdonosi kör ellenőrzéséből tevődik össze. A harmadik az előző kettőre épül: a létesítő okiratok, szabályzatok, irányelvek, társasági belső ellenőrzés, felügyelőbizottság létrehozása.
„Működik a havi-, negyedéves-, és éves adatszolgáltatás új formája, a további fejlesztés és kiterjesztés lehetőségének felmérése folyamatban van” – emelte ki Bártfai-Mager Andrea.
A miniszter hozzátette, iránymutatónak tekinti az Állami Számvevőszék szigorú, de hatékony működését, az integritás-szemlélet folyamatos jelenlétét a szervezet mindennapi munkájában.