Magyarországon a csaknem 4,4 millió foglalkoztatottból 150 ezren megváltozott munkaképességűek, és még további mintegy 150 ezren lehetnek, akiknek támogatással, segítséggel, sok erőfeszítéssel és rehabilitációval munkát lehetne biztosítani – mondta Bártfai-Mager Andrea nemzeti vagyon kezelésért felelős tárca nélküli miniszter az Értékplacc Konferencián, 2020. január 17-én.
A konferencia témája az a legutóbbi hazai társadalomtudományi kutatás eredménye, amely szerint a megváltozott munkaképességű munkavállalók pozitív hatással vannak a munkahelyi közösségre, gazdasági szempontból kiemelt értéket képviselnek: rendkívül megbízhatóak, kiemelkedő a monotonitást tűrő készségük, közöttük alacsonyabb a fluktuáció. A konferencia szervezői ezen fontos tényekre kívánták felhívni a hazai versenyszféra és állami vállalatok figyelmét.
Bártfai-Mager Andrea előadásában bemutatta, hogy az állami társaságok egy része több mint 10 éve felismerte ezt a potenciált, így az állami társaságok foglakoztatási stratégiájának egyik kiemelt eleme a megváltozott munkaképességű emberek foglalkoztatása. Hangsúlyozta, hogy az állami vállalatok számos intézkedést tettek a lehetőségek kiaknázása érdekében, melynek köszönhetően ma az állami szektor a legnagyobb foglalkoztató e téren – 2019-es adatok szerint a magyar gazdaság dinamikus fejlődéséhez közel 134.000 fő megváltozott munkaképességű munkavállaló járul hozzá aktívan.
A konferencia résztvevői mindannyian egyetértettek a miniszter előadásának záró gondolatával, miszerint: „a megváltozott munkaképességű dolgozók sokféle ágazatban, sokféle munkakörben elhelyezkedhetnek.” Bártfai-Mager Andrea hozzátette: „Az az igazán fontos, hogy mi a munkavállaló azon értéke, képessége, ami a társaságaink számára hatékonyan hasznosítható. A speciális helyzetben lévők foglalkoztatása szociális intézkedés, és gazdasági racionalitás által vezérelt üzleti döntés.”