A koronavírus megfékezése érdekében tett intézkedések sikerességének is köszönhetően újra nagyobb számban kerül sor rendezvények megtartására, amelyek alkalmával gyakran szerveznek tombolajátékot is. A szerencsejáték törvény országgyűlés által elfogadott közelmúltbeli módosítása több ponton is egyszerűsítette a tombolajátékok szabályozását az adminisztrációs terhek csökkentésének szándékával.
A módosítás alapján - figyelemmel a jövedelmi viszonyokban és az árszínvonalban a korábbi szabályozás 2008. január 1-jei hatálybalépése óta bekövetkezett változásokra - a kibocsátható sorsjegyek legmagasabb összértéke 500.000 forintról 2 millió forintra nő, így a szervező a továbbiakban 5.000 darab vagy 2 millió forint összértékű sorsjegy kibocsátására jogosult. További könnyítés, hogy a jövőben már közjegyző jelenléte nélkül is lebonyolítható a játék. Ebben az esetben a szervező köteles a sorsolás lebonyolításáért felelős háromtagú sorsolási bizottságot kijelölni, amely a sorsolásról jegyzőkönyvet vesz fel. Ennek hiányában a sorsolási eseményről továbbra is közjegyzői okiratot kell kiállítani.
A tombolajáték speciális jellege miatt az összes nyereményt át kell adni a rendezvényen jelen lévő játékosok részére, a sorsolás után nem maradhat át nem vett nyeremény. A módosított szabályozás rögzíti továbbá, hogy egy bejelentés alapján kizárólag egy tombola-sorsolás szervezhető, hírközlő eszköz útján – például a világhálón – a játék nem szervezhető, ahogyan továbbra sem megengedett készpénz nyereményként történő kisorsolása. Változatlan feltétel az is, hogy a szervező a játék meghirdetése előtt legalább 10 nappal köteles azt bejelenteni a Szerencsejáték Felügyelethez. A szervezőnek továbbra is végelszámolást kell benyújtania a sorsolási eseménytől számított 150 napon belül, amelyhez egyúttal a sorsolásról készült jegyzőkönyvet is csatolnia kell.
A módosításnak köszönhetően csökkennek a nevelési-oktatási intézmények (óvoda, általános iskola, gimnázium, szakgimnázium, szakiskola, készségfejlesztő iskola, alapfokú művészeti iskola, kiegészítő nemzetiségi nyelvoktató iskola, gyógypedagógiai, konduktív pedagógiai nevelési-oktatási intézmény, kollégium), valamint a bölcsődei ellátást nyújtó intézmények (bölcsőde, mini bölcsőde, munkahelyi bölcsőde, családi bölcsőde) rendezvényein lebonyolított tombolajátékokkal kapcsolatos adminisztrációs terhek. Az e körben megrendezett tombolajátékokra vonatkozó bejelentési és végelszámolási kötelezettség megszűnik, ha az érintett intézmények az eladott sorsjegyek összértékét teljes egészében és igazoltan a játékosok számára előzetesen meghirdetett karitatív célra fordítják. A könnyítés célja, hogy ezen intézmények kevesebb adminisztráció mellett tudjanak rendezvényeiken (pl. bálokon, iskolai szülői esteken) jótékonysági célból tombolajátékot szervezni. A Szerencsejáték Felügyelet a tombolajáték lebonyolítását a továbbiakban is bármikor ellenőrizheti.
Az irányadó szabályok részletesen a szerencsejáték szervezéséről szóló 1991. évi XXXIV. törvényből, a végrehajtására kiadott 32/2015. (X.21.) PM rendeletből, valamint a Szerencsejáték Felügyelet www.szf.gov.hu címen elérhető honlapján található tájékoztató anyagokból ismerhetők meg. Elérhetőségein (1051 Budapest, Sas utca 20-22., Telefon: +36 1 550 2500, Telefax: +36 1 550 2495, Levélcím: 1372 Budapest, Postafiók 431, E-mail: szf@szf.gov.hu) a Szerencsejáték Felügyelet is készséggel áll rendelkezésre a tombolajáték szervezésével kapcsolatban felmerülő kérdések megválaszolásában.