A Déli Áramlat EU konform jogi kereteinek megteremtését célzó tárgyalások folytatását kérte az Európai Bizottságtól Fónagy János, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium parlamenti államtitkára az Energia Tanács ülésén 2014. június 13-án, Luxembourgban. A tanácskozás résztvevői a közös energiapiaccal, az energiabiztonsággal és a 2030-as éghajlat- és energiapolitikai kerettel is foglalkoztak. Közlemény.
Az Európai Energiabiztonsági Stratégia vitájában Fónagy János elmondta: az energiabiztonság az összes napirenden lévő kérdés közül a legsürgősebben megoldandó feladat. A közép- és kelet-európai országok, mint a lehetséges energiaellátási válsággal legfőképpen érintettek, mindent megtettek az alternatív energiaforrások feltárása és a gázellátás diverzifikálása érdekében.
Az államtitkár kijelentette: az Unió energiabiztonsági politikájának a lehető legalacsonyabb energiaár biztosításával kell hozzájárulnia az európai gazdaság versenyképességének javításához és az energiafüggőség csökkentéséhez. Az utóbbi cél eléréséhez szükséges intézkedések között említette a külső energiaforrások és útvonalak diverzifikációját, a hiányzó infrastruktúra összeköttetések létrehozását és a belső energiaforrások minél nagyobb mértékű hasznosítását. Az uniós energiapolitikának elő kell segítenie a széndioxid-kibocsátás globális csökkentését is.
A nemzetközi energetikai kapcsolatokról szóló vitában Fónagy János leszögezte: az Európai Unió stratégiai érdeke, hogy stabil és hosszú távú partnerséget alakítson ki a kulcsfontosságú meglévő és lehetséges új energiabeszállítóival. A tagállamokat érintő energiaellátási válsághelyzetek elhárítása érdekében alapvető jelentőségű és támogatandó a nyitás az Európai Unión kívüli országok irányába.
A Tanács ülésén a tagállamok Magyarország egyetértésével politikai megállapodást fogadtak el a benzin és a dízelüzemanyagok minőségéről szóló 98/70/EK irányelv és a megújuló energiaforrásból előállított energia támogatásáról szóló 2009/28/EK irányelv módosításáról. A magyar küldöttség jelezte, hogy a kialakított kompromisszum nagyon érzékeny egyensúlyt teremt, így az Európai Parlamenttel folytatandó későbbi tárgyalások során nem vállalhatók további, a fejlett bioüzemanyagokra vonatkozó kötelezettségek.
A tanácsülést megelőzően a Visegrádi Együttműködés miniszterei a soros magyar elnökség vezetésével találkozót tartottak, amelyen megvitatták többek között az Európai Energiabiztonsági Stratégiával és az orosz-ukrán helyzet fejleményeivel kapcsolatos álláspontjukat. Egyetértettek abban, hogy a következő időszakban az együttműködés középpontjában az ellátásbiztonsági kérdéseknek kell állniuk.
Fónagy János több más tagállam képviselőjével együtt részt vett egy Csehország által szervezett miniszteri találkozón is, amelyen a felek megtárgyalták a nukleáris energia alkalmazásával összefüggő aktuális kérdéseket, így az Európai Energiabiztonsági Stratégiával való kapcsolódásokat, a nukleáris fűtőanyag-diverzifikációt és az Euratom Ellátási Ügynökség kérdéskörét. Az államtitkár kétoldalú megbeszélést folytatott Reinhold Mitterlehner osztrák gazdasági miniszterrel az ellátásbiztonságról.