2015 végéig a terveknek megfelelően lezárulnak a 2007-2013-as uniós költségvetési ciklus szennyvíz-elvezetési és -tisztítási beruházásai, a Széchenyi 2020 programban pedig több mint 1 milliárd euró értékű fejlesztések várhatók ezen a területen – mondta el Fónagy János, az NFM parlamenti államtitkára a Víz Világnapján.
Az államtitkár a március 20-án tartott gálaesten beszámolt arról, hogy 2015 márciusáig a rendelkezésre álló keret 71 százalékát, vagyis több mint 340 milliárd forint támogatást fizettek ki szennyvízelvezetésre és -tisztításra. A vállalt mintegy 250 beruházás mindegyike sikeresen befejeződik az idei év végéig.
Fónagy János hozzátette: e projektek fontosságát mutatja, hogy a 2014-2020-as programozási időszakban a Környezet és Energiahatékonysági Operatív Programban (KEHOP) 1 milliárd eurót meghaladó értékben valósulhatnak meg ivóvízminőség-javítási, szennyvízelvezetési és -tisztítási beruházások hazánkban. „A hazai vízgazdálkodásban a fenntarthatóság útját járjuk” – összegzett Fónagy János.
A fejlesztési tárca parlamenti államtitkára sikertörténetként jellemezte a vízközmű-szolgáltatók integrációját, amely iránt jelentős nemzetközi érdeklődés mutatkozik: több ország is példaértékűnek tekinti a magyar mintát. Fónagy János emlékeztetett rá: a vízközmű-szolgáltatók számát úgy sikerült két év alatt 400-ról 42-re csökkenteni, hogy a minőségi, biztonságos és megfizethető vízszolgáltatás mindenütt megmaradt, és munkahelyek sem kerültek veszélybe, a munkavállalókat ugyanis az integrált szolgáltatók átvették. Mint mondta: a végső cél az, hogy az üzemeltetést végző cégek száma 15 és 30 között legyen.
A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium a Víz Világnapja alkalmából tartott gálaest szervezőjével, a Magyar Víziközmű Szövetséggel 2015 februárjában kötött stratégiai partnerségi megállapodást. Az együttműködésről szólva Fónagy János úgy fogalmazott: azért fűzték szorosabbra a szálakat, mert a kormánynak szüksége van a víziközmű-szakemberek tudására és tapasztalatára.
„Még több, még gyakoribb párbeszédet szeretnénk a szövetséggel. A jogalkotási folyamatban a szakma jeles képviselőinek jobbító észrevételei nélkülözhetetlenek” – zárta beszédét az államtitkár.