Hat közép-európai állam légügyi főigazgatói rögzítették a következő évekre szóló terveket a léginavigációs szolgálatok általános hatékonyságának növelésére 2015. május 7-én, Budapesten. A 2015 és 2019 közötti időszak teljesítményterve a repülésbiztonság, környezetvédelem, kapacitás és költséghatékonyság területén állapít meg nemzeti és közös célokat.

Az Európai Unió legfontosabb légiközlekedési törekvése az Egységes Európai Égbolt létrehozása az európai légtér átfogó újjászervezésével. A repülést tízszer biztonságosabbá tennék, a járatok környezeti hatását tíz százalékkal csökkentenék 2020-ig. A törekvések megvalósításának egyik kiemelt eszközeként az európai légteret a korábbi, államhatárokhoz igazodó rendszer helyett kilenc nagyobb regionális egységbe szervezték. Magyarország a Közép-európai Funkcionális Légtérblokk (FAB CE) tagja Ausztriával, Bosznia-Hercegovinával, Csehországgal, Horvátországgal, Szlovákiával, Szlovéniával együtt.

Fotó: Bartolf Ágnes/NFM

A FAB-ok uniós légiforgalmi szolgálatainak fokozottabb együttműködésére irányuló intézkedéseket, beruházásokat ötéves teljesítménytervekben határozzák meg, melyeket a tagállamok a légitársaságokkal és az Európai Bizottsággal egyeztetve véglegesítenek. A légiforgalmi szolgáltatók teljesítménytervek szerinti működése és fejlesztései hozzájárulnak az európai légtérben korábban tapasztalható jelentős késések drasztikus csökkentéséhez. A rövidebb és hatékonyabb útvonalhálózat kialakításával az üzemanyag felhasználás és a károsanyag-kibocsátás is mérséklődik.

Fotó: Bartolf Ágnes/NFM

Becsey Zsolt közlekedésért felelős helyettes államtitkár, légügyi főigazgató az ünnepélyes aláírás alkalmából elmondta: „Az új teljesítményterv a 2011-ben elfogadott nemzeti teljesítményterv végrehajtási tapasztalatainak ismeretében készült el. A nemzeti erőfeszítések összehangolása a gazdaságossági és környezetvédelmi szempontból hatékonyabb üzemelést, a repülésbiztonság jelenleg is magas szintjének további növelését segíti elő Magyarországon és Közép-Európában. Az Európai Unió által meghatározott közös célok a FAB CE szintjén teljesülnek.”