A fogyasztóvédelem az idén is kiemelt hangsúlyt fektet az emberi életet veszélyeztető, érzékelésre alkalmatlan eszközök kiszűrésére – jelentette ki Koszorús László Gáspár, fogyasztóvédelemért felelős helyettes államtitkár a katasztrófavédelem és a fogyasztóvédelem közös sajtótájékoztatóján a szén-monoxid-mérgezések megelőzéséről.
Koszorús László hangsúlyozta: a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium a fogyasztóvédelemmel és a katasztrófavédelemmel közösen elszánt harcot folytat, hogy lehetőleg senki se essen áldozatául a mérgező gáznak. Az államtitkár kiemelte a szén-monoxid-érzékelők fontosságát, ugyanakkor figyelmeztetett arra, hogy még ma is sok a megbízhatatlan készülék a boltok polcain. A fogyasztóvédelem tavalyi próbavásárlásaira és ellenőrzéseire emlékeztetve elmondta, akkor negyvenkét termékből mindössze tizenkettő bizonyult kifogástalannak.
Hozzátette: tanácsos mindig tüzeléstechnikai szakboltban megvenni a szén-monoxid-érzékelőt. A döntésben segít, hogy a megbízható termékek listája megtalálható a fogyasztóvédelem weboldalán. Ugyanott elolvasható az is, melyek a használhatatlan eszközök.
A két szervezet közös sajtótájékoztatóját dr. Bérczi László tűzoltó dandártábornok, országos tűzoltósági főfelügyelő nyitotta meg, aki felhívta a figyelmet a fűtési szezon október tizenötödiki hivatalos kezdetére. A katasztrófavédelem 2012 óta minden olyan helyszínen szemlét tart, ahová szén-monoxid jelenléte miatt riasztottak tűzoltóegységet. 2012-ben azon lakások közül, ahol a mérgező gáz veszélyes mennyiségben felhalmozódott, csak tizenhét százalékában volt szén-monoxid-érzékelő. Ez az arány az idén már ötvennyolc százalék, köszönhetően a katasztrófavédelem égisze alatt működő Országos Tűzmegelőzési Bizottság, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium, valamint a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság közös kommunikációs és megelőzési kampányának is – fejtette ki a tábornok. Évről évre mind gyakrabban riasztják a katasztrófavédelem tűzoltóegységeit szén-monoxid-mérgezéssel összefüggő esetekhez. Míg 2012-ben 192, 2013-ban 342, tavaly már 430, az idén pedig csak október közepéig már 283 alkalommal riasztották a tűzoltókat a veszélyes gáz miatt. Ahogy nő az esetek száma, úgy emelkedik a sérülteké is: 2012-ben 235-en, 2013-ban 375-en, tavaly 355-en, az idén eddig 220-an szenvedtek mérgezést. A szén-monoxid minden évben áldozatokat is szed, 2012-ben 14, 2013-ban 13, tavaly 12, 2015-ben pedig három emberen nem lehetett már segíteni.
A Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság szóvivője, Kiss Anita elmondta, a hatóság által elvégzett teszteken megbukott érzékelők egy része nem jelezte a szén-monoxid életre is veszélyes koncentrációját, míg a többi akkor is jelzett, amikor nem volt gáz a környezetében. A szóvivő külön kiemelte, hogy ezeknek a termékeknek szavatossági ideje van, amelynek lejártát követően újat kell vásárolni. A készülékeket érdemes időközönként tesztelni is, azonban semmiképpen sem házilag, cigarettafüsttel, netán kipufogógázzal, mert ezektől az érzékelő szenzorja elszennyeződik, a készülék használhatatlanná válik. Az érzékelőt egyébként, folytatta a szóvivő, szemmagasságban, a tűzzel működő fűtőeszköztől egy méterre, lehetőleg nem sarokban kell elhelyezni ahhoz, hogy az a legnagyobb biztonságot nyújtsa. A veszélyes és megbízható szén-monoxid-érzékelők listája elérhető az alábbi linken: http://www.nfh.hu/node/11036