Úgy hajtok fejet az 1956-os forradalom vértanúinak emléke előtt, hogy tudom, az eszme ma is él, a céljaink ma is közösek: építkezni szeretnénk, a szoros együttműködést, a közös értékek megteremtését akarjuk mindannyian - jelentette ki Seszták Miklós Ungváron a helyi börtön falán lévő 1956-os emlékműnél tartott megemlékezésen.
Ünnepi beszédében Seszták Miklós az 1956-os forradalom által elindított folyamatokra utalva hangsúlyozta: "az eltemetett igazság mindig felszínre kerül,így az emberek egyszer csak véget vetettek Magyarországon a hazugságra épülő világnak, nekifogtak az építkezésnek, egy szabad, békés, egy önmagára büszke, határokon átívelő nemzet felépítésének". Kárpátaljai hallgatóságát megszólítva hozzátette: a magyar kormány számára nem kétséges, hogy az 1956-os forradalom és szabadságharc az egész világ magyarságának ünnepe. "Kárpátalja különösen fontos régiója Európának. Magyarország számára az Ukrajnával való együttműködés és barátság nagyon komoly értéket képvisel" - folytatta, emlékeztetve arra, hogy néhány napja hozta létre a Tisza Európai Társulást Magyarország és Ukrajna, a kontinensen elsőként intézményesítve egy ilyen formájú, a jövőre nézve meghatározó együttműködést egy Európai Unión belüli és azon kívüli ország között. Ez egyértelműen kifejezi azt a gesztust, hogy a két ország figyel egymásra, felelősséget vállal egymásért - fogalmazott.
A szónok kiemelte: meghatározó jelentőségűek mind az ukránok, mind a kárpátaljai magyarok számára az október 25-i helyhatósági választások. "Ezért arra kérem önöket, vegyenek részt a választásokon, és szavazzanak a magyar listákra, mert egy demokráciában a polgári jog gyakorlása, így a voksolás olyan sorsfordító tett lehet, mint egy forradalomban a harc" - mondta.
Seszták Miklós hangsúlyozta, a magyar kormány tagjaként megtiszteltetés számára, hogy együtt ünnepelhet Ungváron a kárpátaljai magyarokkal annál az emlékműnél, amit a város börtönének falán helyeztek el az ott közel 60 éve fogva tartott 800 magyar forradalmár és a forradalom mellett kiálló, akkor szovjet állampolgár kárpátaljai magyar emlékére. "Úgy hajtok fejet az 1956-os forradalom vértanúinak emléke előtt, hogy tudom, az eszme ma is él, a céljaink ma is és most is közösek: építkezni szeretnénk, a szoros együttműködést, a közös értékek megteremtését akarjuk mindannyian. Ha ezt tesszük, akkor 56 hősei - a harcolók, az elesettek, bebörtönzöttek vagy éppen a csendesek - nemhiába hitték, hogy ennek a népnek van jövője" - zárta beszédét a nemzeti fejlesztési miniszter.
Emlékező beszédében Brenzovics László, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) elnöke, az ukrán parlament képviselője a többi között arra emlékeztetett, hogy 1956-ban a jelenleginél is súlyosabb helyzetben lévő, elnyomott kárpátaljai magyarság lélekben és tettekben is szolidaritást vállalt anyaországi magyarok forradalmával. "Jelenleg viszont a nehéz körülmények közé került kárpátaljai magyarság, egész Kárpátalja és Ukrajna érzi Magyarország szolidaritását" - mutatott rá.
A kárpátaljai magyar politikus kifejtette: közösségünk életéért mindig mi vagyunk a felelősek, ahogy ezt a magyarok 1956-ban ékesen bizonyították. "Rajtunk múlik, hogy Kárpátalján megvalósuljon egy olyan élet, amely az európai értékeken alapul, amely Európához kötődik. Ennek érdekében vasárnap mindenkinek el kell mennie szavazni, és olyan demokratikus pártokra kell szavazni, amelyek a lakosság többségének az érdekeit fejezik ki" - mondta a KMKSZ elnöke.
A megemlékezés zárásaként Seszták Miklós, a KMKSZ, az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ), a Magyar Értelmiségiek Kárpátaljai Közössége (MÉKK) vezetői, Magyarország ungvári főkonzulátusának munkatársai megkoszorúzták az 56-os emlékművet.
Az október 23-i ünnepség előtt Seszták Miklós Ungváron találkozott a KMKSZ és az UMDSZ vezetőivel, kárpátaljai magyar vállalkozószövetségek elnökeivel, akikkel áttekintette a Magyarország és Kárpátalja közötti gazdasági együttműködés fejlesztésének a lehetőségeit.
A megbeszélés után a nemzeti fejlesztési miniszter az MTI érdeklődésére elmondta: partnereivel megvitatta, miként lehetne hatékonyan támogatni a kárpátaljai magyar kis- és középvállalkozásokat. Jelezte, közös projekt keretében már a vasárnapi választások után elkezdik a beregszászi II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskolán egy tanuszoda és sportcsarnok megépítésével kapcsolatos tervek megvalósítását. Hangsúlyozta, nagyon örül annak, hogy a helyhatósági választások előtt összefogott a két kárpátaljai magyar szervezet, és pártállásra való tekintet nélkül egyetértés van kárpátaljai a magyar vállalkozók között. Reményét fejezte ki, hogy a KMKSZ és az UMDSZ együttműködése meghozza a gyümölcsét a vasárnapi voksoláson.