Ősz végégig, minden megyére kiterjedő előadássorozatot tervez a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) a hatékony energiafelhasználást célzó európai uniós pályázatokról és a kormány klímapolitikájáról - mondta el a tárca fejlesztés-és klímapolitikáért, valamint kiemelt közszolgáltatásokért felelős államtitkára kedden Budapesten a minisztérium által rendezett klímakonferencián.
Szabó Zsolt az Okosan és tudatosan, azaz fejlesztésekkel a hatékony klímavédelemért című országos programsorozat nyitórendezvényén felidézte az Otthon Melege Program eddigi eredményeit és beszámolt a mostani 7 éves európai uniós pályázati ciklus lehetőségeiről is.
A kormány azt is célul tűzte ki, hogy a 2000 lakosegyenérték feletti valamennyi agglomerációban kiépüljön a megfelelő szennyvízcsatorna-hálózat, ezzel mind jobban csökkentve a 98 százalékos ivóvíz-ellátottság és a hozzávetőlegesen 72 százalékos szennyvízközmű-ellátottság közötti különbséget - tette hozzá.
A megújuló energiaforrásokra vonatkozó uniós pályázatok kapcsán az államtitkár felhívta rá a figyelmet, hogy a napelemek és a geotermia felhasználását célzó valamint a biomasszára épülő erőművek építésére irányuló pályázatokat egyaránt várják.
Szabó Zsolt felidézte, hogy Magyarország az Európai Unió 2020-ra kitűzött klímavédelmi célkitűzéseiből az üvegházhatású gázok kibocsátásának 20 százalékos csökkentését, az energiahatékonyság 20 százalékos növekedését és a megújuló energia részarányának a jelenlegi 9,8 százalékról 14,65 százalékra való emelését is vállalta.
Az NFM államtitkára beszámolt arról is, hogy a júniusban elfogadott Nemzeti Éghajlat-változási Stratégiára épülő cselekvési tervet a kormány várhatóan egy éven belül tárgyalja és fogadja majd el. Hozzátette: az éghajlatváltozás szempontjából Magyarország sérülékeny ország és kitért arra is, hogy míg a Föld átlag hőmérséklete az elmúlt száz évben 0,9 Celsius-fokkal, addig Magyarország átlag hőmérséklete 1,3 fokkal emelkedett.
Hevesi Zoltán Ajtony, az NFM zöldgazdaság fejlesztéséért, klímapolitikáért és kiemelt közszolgáltatásokért felelős helyettes államtitkára előadásában elmondta, hogy az Otthon Melege Program alprogramjaira eddig 28 943 pályázat érkezett be. Kiemelte a Nemzeti Épületenergetikai Stratégiát, amely megállapítja, hogy a hazai energiafelhasználás 40 százaléka a lakóépületekhez kötődik, tehát ezen a területen valóban égető szükség van a markáns energiahatékonysági beavatkozásokra.
Nemcsok Dénes, az NFM környezeti és energiahatékonysági operatív programokért felelős helyettes államtitkár pedig arról számolt be, hogy a 2014-2020-as uniós támogatási időszakban a középületek – kórházak, igazgatási és rendvédelmi szervekhez tartozó épületek, valamint a kormányhivatalok – épületenergetikai fejlesztésére összesen több mint 33 milliárd forint áll rendelkezésre.