A termelői és elosztói hálózat, továbbá a végfelhasználói rendszerek fejlesztése egyaránt nélkülözhetetlen a távhőszektor versenyképessé tételéhez. Magyarország ezért olyan támogatási konstrukciók kidolgozását javasolja, amelyek a távhőrendszerek komplex fejlesztését célozzák – mondta Aradszki András államtitkár az Európai Unió energiaügyi minisztereinek 2015. április 15‒16. között megrendezett informális találkozóján, Rigában.
A tanácskozás keretében az energiahatékonyság (ezen belül a fűtés-hűtés) és a regionális energetikai együttműködés vitás pontjairól egyeztettek a résztvevők. A tagállamok képviselői kifejthették álláspontjukat az Európai Bizottság előkészítés alatt álló fűtési és hűtési stratégiájának tartalmi elemeivel, a hatékony hűtési és fűtési piac további fejlesztésével, valamint a magánfinanszírozáshoz való hozzáférés elősegítésével kapcsolatban.
Aradszki András energiaügyért felelős államtitkár hozzászólásában kifejtette, hogy az épületállomány felújításában és az ipari szektorban meglévő energiahatékonysági potenciál a rendelkezésre álló innovatív technológiák segítségével a jelenlegi szintnél nagyobb mértékben is kihasználható. Ehhez feltétlenül szükséges azonban a kutatás-fejlesztési és innovációs tevékenységek uniós szintű támogatása, mely által felgyorsítható az épület-felújítások üteme. A hatékonyság érdekében kiemelten fontos, hogy az épületenergetikai intézkedések a távhőfejlesztésekkel összehangoltan történjenek.
Az államtitkár kitért arra, hogy Magyarország Távhőfejlesztési Cselekvési Tervet készít, amelynek keretében azonosítja a jelenlegi magyar távhőrendszer problémáit és megoldási javaslatokat tesz a távhőszektor további fejlesztésére. A cselekvési terv a gazdasági versenyképesség javítása mellett kiemelt feladatként kezeli a távhő társadalmi elfogadottságának növelését.
A találkozó további napirendi pontjaként lezajlott a regionális energetikai együttműködés racionalizálását célzó első mélyreható szakmai vita, amely alapján az elnökség útmutatót készít a regionális együttműködések fejlesztésére és összegzi azokat a konkrét lépéseket, amelyeket az energia főigazgatók 2015. május 7-i találkozóján a tagállamok megvitatnak.
Aradszki András hangsúlyozta, hogy a valóban hatékony együttműködések kialakításában fontos figyelembe venni a nemzeti sajátosságokat. Ennek hiányában a regionális szintet meghaladó koordináció eredményessége megkérdőjelezhető, tekintettel a nemzeti energiarendszerek eltérő fejlettségi szintjére, a különböző technikai jellemzőire, és a tagállamok eltérő gazdasági helyzetére.