A V4-ek számára különösen fontos a szomszédos országokkal folytatott regionális együttműködés erősítése, amely az energiaellátás biztonságának záloga – mondta Aradszki András energiaügyért felelős államtitkár a soros cseh V4-elnökség által megrendezett energetikai konferencián, 2015. július 14-én, Brüsszelben.

Az államtitkár előadásában a visegrádi országok együttműködésének igazi sikerét abban jelölte meg, hogy egyöntetűen támogatni tudják a belső energiapiaci szabályozás megvalósításának kulcselemeit. A belső energiapiac létrehozásának pedig megfelelő alapjául szolgál az energiaunió stratégiája – hangsúlyozta Aradszki András.

Az energiaunió a földgázforrások és -útvonalak diverzifikációjával hozzásegítheti Magyarországot az egyetlen külső gázszállítótól való függőségének csökkentéséhez, erősítheti a versenyt és pozitív hatást gyakorolhat az energiapiaci árakra. A kitűzött uniós célok elérését – köztük az infrastrukturális és piaci feltételek létrehozását, valamint a hálózatokhoz és piacokhoz való hozzáférést gátló akadályok elhárítását – a közös regionális megoldások eredményesen segíthetik – mondta az energiaügyért felelős államtitkár.

A legfontosabb cél a szükséges infrastruktúra létrehozása, amely biztosítja az interkonnektivitást, a külső földgázforrások diverzifikációját és versenyképességét. Ugyanakkor a tervezett rendelkezéseknek figyelembe kell venniük a regionális és ország-specifikus sajátosságokat, és lehetővé kell tenniük, hogy a tagállamok saját hatáskörben határozhassák meg az energiamixüket. Fontosnak tartjuk, hogy az energiaunió irányítási rendszere a meglévő regionális együttműködési mechanizmusokon alapuljon, maradéktalanul tiszteletben tartva a tagállamok szuverenitását – húzta alá az államtitkár.

Az infrastruktúra-fejlesztések kapcsán előadásában kiemelte, hogy Magyarország az Észak–Déli Energiafolyosó kulcselemét jelentő magyar-szlovák határkeresztező földgázvezeték üzembe helyezésével és a magyar-horvát földgáz interkonnektor magyar oldali kétirányúsításával teljesítette a Folyosó létrehozásában vállalt szerepét. Az elérhető és jelentős mértékű hazai földgáztárolói kapacitás kereskedelmi és stratégiai célú készletezésére is kiválóan alkalmas a régióban, ezt támogatja a kiépített infrastruktúra is.

A hazai eredményekről beszámolva elmondta továbbá: Magyarország végrehajtotta a villamosenergia-összeköttetések 10%-os kiépítésének 2020-ra előirányzott célkitűzését. Hazánk az üvegházhatású gázok csökkentésének, az energiahatékonyság és a megújuló energiaforrások használatának növelését szorgalmazó 2020-as cél teljesítésében is jó úton halad.

A Geopolitika, energia és Közép-Európa: mi a következő? – Az energiapolitika üzletre és politikákra gyakorolt hatása a V4 országokban és az EU-ban címmel megrendezett konferencián részt vett Bohuslav Sobotka cseh miniszterelnök is, mellette Maros Sefcovic, az Európai Bizottság energiaunióért felelős alelnöke és Jerzy Buzek, az Európai Parlament volt elnöke tartott megnyitó beszédet.