Magyarország a mezőgazdaság igényeihez képest szinte korlátlan erőforrásokkal rendelkezik nem-fémes ásványi nyersanyagokból, amelyek fizikai és kémiai adottságaiknak köszönhetően kiválóan alkalmasak a termőföldek talajjavítására – jelentette ki Kádár Andrea Beatrix energetikáért felelős helyettes államtitkár.
A növekvő széndioxid-kibocsátás, a klímaváltozás és a globális felmelegedés következményei egyaránt kedvezőtlenül befolyásolják a természeti környezet állapotát – hangsúlyozta a helyettes államtitkár. Az ökoszisztéma és a biológiai sokféleség megőrzése érdekében megkerülhetetlen feladat a légkör, a természetes vizek, a termőföldek és az egész élővilág védelme, amelyben kiemelt szerepe van az ökológiai gazdálkodásnak.
Különösen fontos a vegyszermentes növénytermesztés alapját jelentő talaj termőképességének megőrzése – hívta fel a figyelmet Kádár Andrea Beatrix. Hozzátette: a természetes környezetünkben megtalálható nem-fémes ásványi nyersanyagok alkalmasak lehetnek a hazai megművelt területek termelékenységének javítására.
Magyarországon a kitermelésre alkalmas nyersanyagok közül a mészkő és a dolomit fordul elő legnagyobb arányban, amelyek mezőgazdasági hasznosításával növelhető az elsavasodott talajok mész- és magnéziumtartalma. Nagyobb mennyiségű kitermelhető készletekkel rendelkezik hazánk a gyengébb minőségű, többnyire homokos talajok szervesanyag-tartalmát javító vegyes tőzegből is – összegezte a helyettes államtitkár.
Jelenleg folyamatban van Magyarország talajjavító ásványi nyersanyag-potenciáljának felmérése, amelynek eredményeire építve térinformatikai adatbázis készül. A Magyar Földtani és Geofizikai Intézet a Magyar Bányászati és Földtani Hivatallal közös projektje keretében vizsgálja a hazai szervesanyag-tartalmú kőzetek, karbonátok és nemesagyagok elterjedését és kitermelhető mennyiségét.
Az eseményen készült videó vágatlan változata letölthető a Sajtószobában.