A határokon átnyúló energetikai infrastruktúra-fejlesztésekkel és az új források európai piacra jutásával kell elősegíteni a fogyasztók földgázellátás-biztonságának erősítését – hangsúlyozta Aradszki András energiaügyért felelős államtitkár a Közép-európai Gázkongresszuson 2016. április 26-án, Pozsonyban.
Az energiaügyért felelős államtitkár beszédében emlékeztetett: Magyarország elkötelezett a regionális együttműködés – különösen a V4-partnerség – további erősítésében, a közép-kelet-európai földgáz-infrastruktúra fejlesztésében. A rendszerösszekötő földgázvezetékek régiós kiépülése lehetőséget teremthet a beszállítótól való függőség enyhítésére. Ennek racionális és kézenfekvő eszköze lehet az Észak-Dél Földgázfolyosó teljes kiépülése és a még hiányzó projektelemek mielőbbi megvalósítása. Az államtitkár szorgalmazta az eredményes közös munka folytatását annak érdekében, hogy az új régiós projektek közül minél több részesülhessen az Európai Hálózatfinanszírozási Eszköz támogatásaiból.
Aradszki András jelezte: Magyarország egyetért a cseppfolyósított földgázra (LNG) és földgáztárolásra vonatkozó, idén megjelent uniós stratégiával, amelynek célja az ellátásbiztonság erősítése, a forrásdiverzifikáció biztosítása és a piaci likviditás megteremtése. Kiemelte, hogy az integrált energiapiac felé vezető úton szem előtt kell tartani az infrastrukturális feltételek megteremtésének elsőbbségét. A közösségi és régiós célokkal összhangban az LNG a már meglévő földgázforrások kiegészítő elemeként hozzájárulhat az európai tárolási infrastruktúra-potenciál hatékony kihasználásához – mondta. Fontos eredményként értékelte a Lengyelországban tesztüzemben működő LNG-terminált, amely a tervezett horvátországi LNG-terminállal együtt új útvonalként biztosíthatja a közép-kelet-európai térség – köztük Magyarország – számára is az LNG-piachoz való hozzáférést. A két létesítmény a lengyel–ukrán határkeresztező földgázvezeték megépülésével és a magyar–horvát interkonnektor kétirányúsításával jelentős mértékben erősítheti Ukrajna ellátásbiztonságát is.
A tervezett Északi Áramlat II földgázvezeték kapcsán Aradszki András arra hívta fel a figyelmet, hogy szükséges megvizsgálni, a projekt mennyiben szolgálja az európai útvonal- és forrásdiverzifikációs törekvéseket. Hangsúlyozta, minden új földgáz-infrastrukturális beruházásnak meg kell felelnie a vonatkozó uniós jogszabályoknak és az energiauniós célkitűzéseknek. Hozzátette: Magyarország továbbra is érdekelt más szállítási útvonalak és források felkutatásában, piacra jutásában.
A Szlovák Olaj- és Gázipari Egyesület által szervezett kétnapos kongresszuson részt vett Maroš Šefčovič, az Európai Bizottság energiaunióért felelős szlovák alelnöke, a Szlovák Köztársaság befektetésekért felelős miniszterelnök-helyettese, Peter Pellegrini és Peter Žiga szlovák gazdasági miniszter is.