A hatékony nemzetközi atomenergetikai együttműködés elengedhetetlen a globális energetikai és klímaváltozással kapcsolatos kihívások kezelésében – hangsúlyozta Aradszki András, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium energiaügyért felelős államtitkára a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (NAÜ) 2015. szeptember 14–18. között zajló 59. évi közgyűlésén, Bécsben.

Az atomenergia alapvető szerepet játszik az alacsony szén-dioxid-kibocsátású gazdaság megvalósításában,  alkalmazása ezáltal hozzájárulhat az éghajlatváltozás elleni küzdelemhez – mondta az államtitkár.

Fotó: NFM

Az energiaügyért felelős államtitkár felszólalásában hangsúlyozta: Magyarország kiemelt figyelmet fordít a nukleáris biztonság és sugárvédelem szilárd jogszabályi és hatósági keretrendszerének kialakítására és fenntartására. Ezt igazolja az is, hogy a paksi kapacitás-fenntartással kapcsolatos feladatok maradéktalan ellátása érdekében nőtt az Országos Atomenergia Hivatal (OAH) személyi állománya. Fontos eredményeket hozott a nemzeti nukleáris hatósági rendszerek hatékonyságának fejlesztését szolgáló IRRS-misszió magyarországi megvalósítása is. A hatósági tevékenységek fejlesztésére irányuló észrevételek és javaslatok átültetésével a nukleáris biztonság és védelem tovább fokozható.

Aradszki András beszámolt arról, hogy 2015 áprilisában a Magyar Országgyűlés elfogadta a kiégett üzemanyag és a radioaktív hulladék kezelésének nemzeti politikáját, és a kormány kidolgozta az ezzel kapcsolatos feladatok végrehajtására irányuló nemzeti programot. Magyarország határozottan követi a NAÜ ajánlásait és a nemzetközi biztonsági elveket a radioaktív hulladékok kezelésében – szögezte le. A fejlesztések hozzájárulnak ahhoz, hogy szilárd alapot teremtsenek a nemzeti radioaktívhulladék-kezelés keretrendszerének, amely így képes lesz eredményesen és rugalmasan megfelelni a jövő kihívásainak.