Idén ősszel a kormány elé kerülhet a hazai energetikai ásványvagyon felkutatásának és környezetbarát hasznosításának feltételeit megteremtő, a szénbányászati szakmakultúra fennmaradását biztosító irányadó szakmai terv – jelentette be Kádár Andrea Beatrix, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium energetikáért felelős helyettes államtitkára csütörtökön, Hajdúszoboszlón, a 65. Bányásznap központi ünnepségén.
A helyettes államtitkár emlékeztetett arra, hogy az energia- és klímapolitika összhangjának, fenntarthatóságának és versenyképességének megteremtése érdekében Magyarország cselekvési terveket készít a Nemzeti Energiastratégia megvalósításához. E munka során frissült a készülő Energetikai Ásványvagyon-hasznosítási és Készletgazdálkodási Cselekvési Terv, és megvalósult a stratégiai környezeti vizsgálat is. Az eddigi lépések egyértelműsíthetik, hogy a magyar kormányzat és az energiapolitika a hazai ásványvagyonnal történő fenntartható gazdálkodásban érdekelt.
Az ágazati törvény tavaly decemberi módosításával a bányászatban tevékenykedő vállalkozások számára kedvezőbb környezet jöhet létre, amely várhatóan ösztönözni fogja a hazai ásványi nyersanyagvagyon hatékonyabb kitermelését, így az ország energiafüggősége tovább csökkenhet – mondta Kádár Andrea Beatrix.
Hangsúlyozta: a jogalkotói munka mellett a szaktárca eddig három alkalommal írt ki bányászati koncessziós pályázatokat. Az első két kiírás sikerét igazolja, hogy általuk összesen 3,5 milliárd forint koncessziós díj folyt be az állami költségvetésbe, míg a vállalkozók és befektetők részére történő adatszolgáltatásokból származó bevétel 2015-ben már meghaladta a 100 millió forintot. A fejlesztési miniszter által idén tavasszal meghirdetett pályázatok között megjelenhetett az első szénbányászati koncesszió is, amelynek alapján megállapítható lesz, hogy milyen befektetői érdeklődésre lehet számítani a mélyműveléses szénbányászat iránt, és a gazdaságos kitermelés feltételei egyáltalán fennállhatnak-e.
A helyettes államtitkár a bányászati tradíció fenntartásának fontosságát hangsúlyozva elmondta: a több évszázados technológiai tudás megőrzését és a szakmai utánpótlást szolgáló vájárképzés az idei tanévben is folytatódik.
A magyar kormány fontosnak tartja felkutatni és kiválasztani azokat a megoldásokat, amelyek segítségével a lehető legnagyobb hozzáadott értékkel és nyereségesen hasznosulhat a gazdaság számára a kitermelt szén vagy ásványi nyersanyag, és amellyel hosszú távon biztosítható a bányászat munkahelymegtartó képessége – összegzett a helyettes államtitkár.
A 65. Bányásznap központi ünnepsége keretében Kádár Andrea Beatrix kiemelkedő munkájuk elismeréseként miniszteri kitüntetéseket adott át a szakma képviselőinek.