Seszták Miklós nemzeti fejlesztési miniszter beszéde a tárca államtitkárait bemutató sajtótájékoztatón.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim!

A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium a következő időszakban is elsőszámú kormányzati felelőse lesz az energetikának, klímapolitikának, kiemelt közszolgáltatásoknak, infokommunikációnak, közlekedésnek és vagyonpolitikának.

E területeken a miniszterelnöki iránymutatás szerint a legfontosabb feladatok a magyar gazdaság újraiparosításának elősegítése és az állami szerepvállalás erősítése.

A stratégiai iparágakat felügyelő Nemzeti Fejlesztési Minisztérium a nevében foglalt küldetéshez méltóan Magyarország folyamatos és gyors ütemű fejlődését kívánja szolgálni.

Akkor leszünk sikeresek, ha ez a fejlődés a magyar családok mindennapjaiban az ország minden részén tetten érhetően megmutatkozik.

Mindenekelőtt arra törekszünk tehát, hogy honfitársaink biztonságosan és megfizethető áron jussanak hozzá az egyre javuló színvonalú közszolgáltatásokhoz.

Elsőként engedjék meg, hogy a tárca közigazgatási államtitkárát mutassam be Önöknek.

A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium közigazgatási államtitkárának Czepek Gábort kértem fel. Bár a tárca vezetői között ő lesz a legfiatalabb, máris jelentős jogi és közigazgatási múlttal és gyakorlattal bír.

Államtitkár urat arra kérem, hogy a minisztérium szakmai és hivatali vezetőjeként biztosítsa a tárca zavartalan munkavégzéséhez és a célok megvalósításához szükséges feltételeket.

Szilárd háttérként összehangolt belső működésre van szükség ahhoz, hogy a minisztérium eredményesen láthassa el feladatait.

Most pedig következzenek az egyes szakterületek.

A következő években nagy erőkkel dolgozunk azon majd, hogy

• az állami vagyon megőrzése és gyarapítása terén eddig elért eredményeket továbbiak kövessék, hiszen a kormány számára elsődleges feladat a nemzeti vagyon védelme,

• vezérvonalként kezeljük azt az alapelvet, hogy a közvagyon értékesítéséből befolyt bevételből a közvagyont gyarapítsuk,

• biztosítsuk az állami tulajdonú gazdasági társaságok működési hatékonyságának további növelését,

• kialakítsuk a korszerű ingatlangazdálkodás jogi és szervezeti feltételrendszerét,

• folytassuk az állami feladat ellátásához nem szükséges ingatlanok átadását az önkormányzatok és társadalmi szervezetek részére, minden esetben a legmegfelelőbb hasznosítási forma mellett döntve.

A vagyonpolitikai területért, ahogy az elmúlt években, úgy a jövőben is Hegmanné Nemes Sára államtitkár asszony felel.

A tárca az előző ciklusban gyökeres vagyonpolitikai fordulatot hajtott végre, a közvagyon pillanatnyi költségvetési érdekeket szolgáló elkótyavetyélése helyett a vagyongyarapítás útjára lépett.

Arra kérem államtitkár asszonyt, hogy e biztos alapokra építve irányváltoztatás nélkül folytassa a megkezdett munkát.

A folyamatosságot képviseli Fónagy János parlamenti államtitkár úr is, aki számottevő tapasztalatokkal rendelkezik a politika világában és a kormányzati munkában.

Sokszor, sok poszton bizonyította alkalmasságát és rátermettségét, ezért különösen örülök, hogy az elmúlt négy év után ismét a tárca parlamenti államtitkára lesz.

Fónagy Jánost arra kérem, ahogy eddig, ezt követően is tevékenyen vegyen részt a társadalmat leginkább érintő törvényjavaslatok előkészítésében, és továbbra is a rá jellemző határozottsággal és hitelességgel képviselje a tárcát.

A szakterületi feladatokat illetően elszántak vagyunk abban, hogy

• megteremtsük a rezsicsökkentés további, az ipar versenyképességét javító kiterjesztésének feltételeit,

• az elvárt ütemben folytassuk a valaha volt legnagyobb hazai beruházás, a paksi bővítés előkészületeit,

• gondoskodjunk a hazai fogyasztók biztonságos energiaellátásához nélkülözhetetlen nemzetközi hálózatfejlesztések továbbviteléről, (Déli Áramlat, a földgázvezetékek kétirányúsítása a magyar–horvát határkereszteződésen, és a magyar–román interkonnektor korszerűsítése, kapacitásbővítése),

• támogassuk a magyar energetikai nagyvállalatok további térnyerését, az ágazat hazai cégei által kínált termékek és szolgáltatások piacképességének fokozását,

• segítsük a bányászati munkakultúra megőrzését és továbbvitelét, a hazai ásványkincs-vagyon gazdaságos és környezetkímélő hasznosítását.

Aradszki András energiaügyért felelős államtitkárnak minden, az ágazatban szerzett évtizedes tapasztalatára szüksége lesz a rengeteg kihívás leküzdéséhez. De éppen emiatt a jelentős tapasztalat miatt bízhatunk abban, hogy sikerrel jár.

Nagy feladatunk lesz, hogy

• a közműtörvény megkezdett kimunkálását sikeresen végigvigyük a nonprofit közműszolgáltatások megteremtése érdekében,

• útjára indítsunk egy minden eddiginél kiterjedtebb, a lakóépületek energiahatékonyságának fejlesztését támogató épületenergetikai programsorozatot,

• hozzákezdjünk a jogszabályi és finanszírozási környezet megújuló energiaforrások – különösen a geotermikus energia – hasznosítását támogató átalakításához,

• a nem uniós fejlesztési források gazdájaként elősegítsük e keretek gazdaságélénkítést és a kis- és középvállalkozások helyzetbe hozását eredményező felhasználását.

Szabó Zsolt fejlesztés- és klímapolitikáért, valamint kiemelt közműszolgáltatásokért felelős államtitkárnak szerteágazó szakterületeket kell tehát összefognia. Mérnökként, könyvvizsgálóként és városvezetőként szerzett gyakorlata képessé teszi arra, hogy e sokszínűséget a köz javát szolgáló módon, biztos kézzel alakítsa harmonikus egésszé.

Határozott szándékunk továbbá, hogy

• továbbvigyük a nemzetközi közlekedési hálózatok hazai elemeinek megkezdett fejlesztéseit, különösen a vasúti pályafelújításokat,

• határozott lépéseket tegyünk az autópályák országhatárokig még hiányzó szakaszainak kiépítése, a megyeszékhelyek gyorsforgalmi bekötése és az alsóbb rendű közutak, települési bekötőutak rendbe tétele érdekében,

• folytassuk a közlekedési társaságok szervezeti átalakítását úgy, hogy a költséghatékonyság növelése mellett folyamatosan javuljon a szolgáltatások színvonala,

• elvégezzük a felhasználók igényeihez igazodó finomhangolásokat a sikeresen bevezetett e-útdíj rendszerben.

Tasó László infrastruktúráért felelős államtitkár egy kelet-magyarországi kisváros, Nyíradony polgármestere volt húsz évig, és minden bizonnyal az lehetett volna most ősztől is.

Testközelből ismeri tehát azokat a kistelepülési problémákat, amelyek a budapesti íróasztalok mögül nem vagy nagyon más fénytörésben látszanak.

E kör a közeljövőben egy fővel még bővülni fog, az új infokommunikációért felelős államtitkárt várhatóan napokon belül megnevezzük majd.

A tárca vezetőivel szembeni közös elvárás, hogy az előttünk álló számos feladat megvalósítása során a szakmai megfontolásokkal legalább egyenértékűen kezeljék a társadalmi szempontokat.

Az ágazati részérdekeket kivétel és tétovázás nélkül alá kell rendelni a legfontosabb célnak: Magyarország megerősítésének, a vidék felemelésének és a magyar családok gyarapodásának.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket!