A Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program (GINOP) öt pályázati felhívásának keretében csaknem 25,3 milliárd forint uniós fejlesztési forrás megítéléséről született döntés - tájékoztatta Rákossy Balázs, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) európai uniós források felhasználásáért felelős államtitkára az MTI-t.
A mikro-, kis- és középvállalkozások termelési kapacitásainak bővítését segítő pályázat keretében 21 projekt nyert el csaknem 5 milliárd forint támogatást, így 10 milliárd forintot meghaladó összköltségű fejlesztéseket hajthatnak végre.
A támogatással lehetőség nyílik modern eszköz- és gépparkok, valamint fejlett infrastruktúrával ellátott telephelyek kialakítására, a szektor szereplői számára a versenyképesség feltételeinek megteremtésére, fenntartására. A pályázók 50 és 500 millió forint közötti vissza nem térítendő támogatást nyerhettek el.
A mikro-, kis- és középvállalkozások kapacitásbővítő beruházásainak támogatására kiírt felhívásnál másodszor születtek támogató döntések, 206 fejlesztés valósulhat meg 4,8 milliárd forint uniós támogatással. A cégek összesen több mint 8,5 milliárd forint értékű fejlesztést hajthatnak végre.
A felhívás célja a vállalkozások fejlődésének, gazdaságban betöltött szerepének, piaci pozíciójának erősítése, a munkahelyek megtartását eredményező beruházások támogatása és a helyi gazdaság megerősítése. A pályázók 5 és 50 millió forint közötti vissza nem térítendő támogatást nyerhettek el.
A mikro-, kis- és középvállalkozások piaci megjelenésének támogatását szolgáló felhívás keretében most 14 vállalkozás jut csaknem 158 millió forint uniós fejlesztési forráshoz.
A pályázat támogatja a külpiacra jutást elősegítő szolgáltatások igénybevételét, marketingtevékenységeket, szolgáltatásokat, idegen nyelvű honlap létrehozását és piackutatás elvégzését is. A pályázók 1,5 és 20 millió forint közötti vissza nem térítendő támogatást kaphattak.
A jogszerű foglalkoztatást célzó szolgáltatásnyújtás támogatására kiírt pályázaton 6 projekt nyert el száz százalékos támogatás mellett 3,4 milliárd forint uniós forrást.
A felhívás célja, hogy ösztönözze a jogszerű foglalkoztatást a munkavállalók és munkáltatók ismereteinek bővítésével, ingyenes tanácsadási szolgáltatásokkal, valamint segítse a munkáltatók, munkáltatói érdekképviseletek és a munkavállalói érdekképviseletek, illetve az üzemi tanács közötti kollektív munkaügyi viták rendezését hatékony alternatív vitarendezési mechanizmusokkal.
A Nemzeti Kastély- és Várprogram turisztikai célú fejlesztéseinek támogatását szolgáló felhívásnál 8 projekt száz százalékos támogatás mellett 11,8 milliárd forintot nyert el.
A támogatással megvalósul a dégi Festetics kastély, a tatai Esterházy kastélyegyüttes, a Nádasdy kastély és a majki kamalduli remeteség turisztikai célú fejlesztése, valamint a sümegi püspöki palota és a füzérradványi Károlyi kastély turisztikai funkcióbővítő fejlesztése. A döntés értelmében sor kerül a bajnai Sándor-Metternich kastélyegyüttes és az iszkaszentgyörgyi Amadé-Bajzáth-Pappenheim kastélyegyüttes és park turisztikai célú fejlesztésére is.
Rákossy Balázs hangsúlyozta, az uniós fejlesztési támogatások megítélésénél a fő szempont, hogy a fejlesztések új munkahelyek létrehozását és a gazdaság versenyképességét támogassák és növeljék.
A nyertesek adatainak rögzítése jelenleg is zajlik, a www.palyazat.gov.hu honlapon nyomon követhető - jelezte az államtitkár.