Annak érdekében, hogy hazánk a 2007–2013-as uniós fejlesztési időszakot forrásvesztés nélkül zárja, a kormány cselekvési tervet alkotott, és ennek alapján az idei évre a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) is elkészítette munkatervét. Az NGM által irányított operatív programokból idén megközelítőleg hétezer fejlesztést kell ténylegesen is befejezni, és ehhez mintegy 400 milliárd forintot szükséges kifizetni – mondta Rákossy Balázs államtitkár a Magyar Nemzetnek.

Az NGM a gazdaságfejlesztési (GOP) és regionális operatív programokat (ROP) kezeli, a 2014-es évet százszázalékos kifizetési aránnyal zárta. Rákossy Balázs uniós forrásokért felelős államtitkár lapunk kérdésére elmondta, az előző év kifizetési eredménye bizonyítja, hogy a kormányzati szintű uniós fejlesztési intézményrendszer átalakítása jól sikerült.Véleménye szerint mindez jó alapot nyújt ahhoz, hogy a szaktárca idén is hiánytalanul kifizesse a kedvezményezetteknek az operatív programokban rendelkezésére álló összegeket, és lehívja az összes lehetséges forrást.

Ennek érdekében idén a gazdaságfejlesztési program zárásánál a tárca munkatársainak mintegy 300 milliárd forint értékű számlaállományt kell feldolgozniuk, amely majd kétszerese a tavalyi mennyiségnek. Idén a hét regionális operatív programban várhatóan 200 milliárd forintot utalnak ki, a korábban kifizetett előlegek elszámolásával együtt pedig megközelítőleg 250 milliárd forintot hívnak le a 2007–2013 keretből.

Az EU történetében először zárul le a JEREMIE program, azaz a mikro-, kis- és közepes vállalkozásokat támogató közös európai források kerete. A JEREMIE az Európai Bizottság által az Európai Beruházási Alappal közösen létrehozott kezdeményezés, mely olyan pénzügyi eszközök felhasználását ösztönzi, amelyek javítják a kis cégek forrásokhoz jutását.

Idén mindemellett elindul az új 2014–2020-as uniós pénzügyi időszak is, így idén több mint 1000 milliárd forint friss pályázati pénzt hirdetnek meg a gazdasági szereplők és az önkormányzatok, megyei jogú városok számára – közölte Rákossy Balázs. A korábbi időszak zárása és az új pályázatok kiírása komoly kihívást és megnövekedett feladatokat jelent a szaktárca számára. A munka sikerét segíti a korábban már megtett belső intézményi eljárás egyszerűsítése, a gyorsabb és pályázóbarát rendszer kialakítása.