Idén zárul a kormány pénzügyi tudatosságot célzó fejlesztési stratégiájának első kétéves időszaka. A stratégia az első időbeli szakasza a hazai iskolarendszeren keresztül az ifjúság megszólítására fókuszál.
Balogh László, pénzügypolitikáért felelős helyettes államtitkár ismertette, a lakosság pénzügyi hozzáállásának, szokásainak formálásával kapcsolatosan az elmúlt évek során számos pozitív kezdeményezés látott napvilágot. 2017 végén pedig megszületett az a kormányzati stratégia, amely a pénzügyi tudatosság fejlesztésének egészére nézve ad iránymutatást, egyfajta keretrendszerbe foglalva az egyes, már meglévő kezdeményezéseket.
A stratégia megalkotása kapcsán a helyettes államtitkár kiemelte: a kormány az emberek, családok jólétét és gyarapodását tartja fontosnak. hogy nagyobb felkészültséggel és biztonsággal tudjanak a pénzügyi kérdésekben eligazodni. Ehhez a 2008-as pénzügyi válság tanulságai és tapasztalatai is kiindulásként szolgáltak, ahol külön kitért az akkori devizahitelezés okozta problémákra.
Balogh László rámutatott: a stratégia egyik célkitűzése a lakosság pénzügyi tudatosságának és ismereteinek átfogó fejlesztése, amelynek középpontjában az emberek, a fiatalok gondolkodásmódjának, mentalitásának az alakítása áll. Ehhez pedig minden korosztályt igyekszenek megszólítani. A prioritások meghatározásakor széleskörű szakmai és szakpolitikai konszenzus alakult ki. Végül hét stratégiai cél került meghatározásra, amelyek között a legfontosabb és időben is az első a köznevelés rendszerén belül a valós pénzügyi oktatás tartalmának és kereteinek megteremtése.
Az eddigi eredményekről szólva a helyettes államtitkár ismertette, hogy láthatóan egyre többen érdeklődnek a téma iránt. Példaként említette, hogy nemrégiben első alkalommal rendezték meg a nagy pénzügyi diáktesztet, és kellemes meglepetésként 11.500 fölött volt a résztvevő középiskolás résztvevők száma. Kiemelte az is, hogy egyre szélesebb körben terjed a 2018/2019-es tanévben pilot jelleggel induló „Készpénzkímélő iskolák” projekt, amelynek keretében a tanulók az iskolai büfékben már bankkártyával fizethetnek, és a tankönyvek vásárlása is intézhető elektronikus átutalással. Ebből is egyértelműen látható, hogy a pénzügyi ismeretterjesztést az iskolások egyes korosztályai számára más és más formában kell kézzel foghatóvá és befogadhatóvá tenni – tette hozzá.
Mindezek mellett nagy segítséget nyújt a témában a Pénzügyminisztérium saját fejlesztésű honlapja, az okosanapenzzel.hu, amely a mindennapijainkat érintő pénzügyi kérdésekhez szolgál iránytűként. A weboldal fejlesztésénél elsődleges szempont volt, hogy olyan központi honlap kerüljön kialakításra ahol a már meglévő és a pénzügyi témában kifejlesztett szakmai anyagok legyenek egy platformról elérhetőek – mondta Balogh László.
Véleménye szerint a pénzügyi jártasság erősítése és hozzá kapcsolódó programok kidolgozása fontos kormányzati célkitűzés. Azonban egyáltalán nem szükséges megvárni, hogy felnőjön egy új generáció, hiszen a pénzügyi tudatosság fejlesztése multigenerációs jellegű, ahol az oktatás mellett a családi háttér is ugyanolyan fontos, vagyis hogy ki milyen pénzügyi hozzáállással nevelkedik – szögezte le a helyettes államtitkár.
Az interjú teljes egészében a Magyar Nemzet oldalán olvasható.