A fogyasztói árak augusztusban átlagosan 0,1 százalékkal alacsonyabbak voltak, mint egy évvel korábban. Az infláció az alacsony élelmiszer- és olajárnak valamint az Európából érkező dezinflációs hatásoknak köszönhetően visszafogott.

A friss adatok fényében az infláció 2016-ban kismértékben alacsonyabb lehet a kormány idei Konvergencia Programjának 0,4%-os előrejelzésénél.

Az inflációs folyamatok változatlanul visszafogottak, a legtöbb termékcsoportban továbbra is alacsony árdinamikát mértek. A legjelentősebb hatás, hogy az üzemanyagok ára jócskán elmarad a 2015 azonos időszakában mérttől, ami jelentősen, 0,9 százalékponttal mérsékelte a teljes indexet. Az alacsonyabb fuvarozási költségek más javak és szolgáltatások árát is befolyásolták, ezért az olajárcsökkenés tényleges hatása ennél nagyobb lehet.

Többek között a visszafogott energiaáraknak és a sertéshús 22 százalékpontos áfa csökkentésének köszönhető, hogy az élelmiszerárak emelkedése is visszafogott maradt. A legnagyobb mértékben a fogyasztási főcsoportok között a szeszes italok, dohányáruk drágultak – átlagosan 2 százalékkal.

Míg 2010-ben a fogyasztói árak közel 5%-kal emelkedtek, addig a több lépcsőben végrehajtott rezsicsökkentésnek is köszönhetően 2013-ban csak 1,7%, majd 2014 óta már nulla százalék körül alakult a mutató értéke. Az árak stabilitása hozzájárul a bérek és a nyugdíjak értékállóságához. Vagyis nő a háztartások által elkölthető jövedelem, amely a fogyasztás élénküléséhez és a gazdaság fellendüléséhez vezet. Az alacsony infláció a vállalkozások számára is kiszámíthatóbbá teszi működésüket, így stabilabb környezetben eredményesebben végezhetik a tevékenységüket.