Továbbra is rendkívül mérsékelt inflációs környezet jellemzi a magyar gazdaságot. 2016-ban 0,4 százalékos árváltozást mért a Központi Statisztikai Hivatal, ami megegyezik a tavaly áprilisi Konvergencia Programban közzétett kormányzati várakozással.

Az alacsony infláció segít megőrizni a bérek és nyugdíjak értékállóságát, ami támogatja a fogyasztás élénkülését és a gazdaság fellendülését. Decemberben a fogyasztói árak 1,8 százalékkal emelkedtek az előző év azonos időszakához viszonyítva.

Az elmúlt időszak adatai azt mutatják, hogy a gazdaságot immár tartósan visszafogott inflációs környezet jellemzi. Az elmúlt hat év tekintetében évente átlagosan 2,4 százalék volt az infláció Magyarországon, ugyanakkor ennek időbeli lefutása közel sem egyenletes. Míg 2010-ben a fogyasztói árak közel 5 százalékkal emelkedtek, addig a több lépcsőben végrehajtott rezsicsökkentésnek is köszönhetően 2013-ban csak 1,7 százalék, majd 2014 óta már nulla százalék körül alakult a mutató értéke.

2017-ben a baromfihús, tojás, tej, valamint az internet és az éttermi étkezés forgalmi adójának csökkentése jelenítősen mérsékelheti a fogyasztói árakat. Az infláció emelkedésének irányába mutatnak a nemzetközi energiapiaci folyamatok. Minden tényezőt figyelembe véve az áremelkedés idén is visszafogott maradhat, így 2017-ben 1,6 százalék a nemzetgazdasági tárca inflációs várakozása.