A bevallók száma mellett a megszerzett jövedelem is nőtt 2015-ben, átlagosan 123 ezer forinttal kerestek többet a munkavállalók - mondta Tamásné Czinege Csilla, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) helyettes-államtitkára az MTI-nek.
Az egy évvel korábbihoz képest mintegy 50 ezerrel több, 4 millió 625 ezer magánszemély, köztük egyéni vállalkozó nyújtott be személyijövedelemadó-bevallást. Az önbevallást benyújtók 86 százaléka elektronikusan, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal internetes kitöltő-ellenőrző programjának használatával készítette el, és már több mint 826 ezer magánszemély elektronikusan is küldte be az elszámolást. Az önbevallást benyújtók mindössze 14 százaléka töltötte ki papíron a bevallást - részletezte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal által feldolgozott személyijövedelemadó-bevallások adatait a helyettes államtitkár.
Tamásné Czinege Csilla kiemelte, hogy az összevont jövedelem több mint 634 milliárd forinttal haladta meg a 2014-es adatot, a munkavállalók bére pedig egy év alatt közel 589 milliárd forinttal nőtt. Az egy főre jutó összeg 123 ezer forinttal emelkedett, és elérte a 2 millió 300 ezer forintot. A 2015-ben keletkezett 10 064,6 milliárd forintos összevonás alá eső jövedelem mellett 892,2 milliárd forint külön adózó jövedelemről adtak számot szja-bevallásukban a magánszemélyek.
A forrásadós - külön adózó - jövedelmek közül a legismertebb és egyben a legnagyobb, mintegy 71,7 százalékos részarányával az osztalékjövedelem. A majdnem 125 ezer magánszemély összességében 640 milliárd forint összegű osztalékjövedelmet tűntetett fel bevallásában, amely átlagosan több mint 5,1 millió forintos jövedelem volt 2015-ben.
A bevallók többsége - 55,7 százaléka, majdnem 2,6 millió magánszemély - úgynevezett nullás pozíciójú, ami azt jelenti, hogy a bevallás benyújtásával egyidejűleg nekik pótlólag se fizetniük, se visszaigényelniük nem kell - magyarázta Tamásné Czinege Csilla.
Hozzátette, átlagosan 45 ezer forintot igényelt vissza több mint 1,1 millió magánszemély. A bevallás benyújtásával egyidejűleg 873 ezer bevallónak pedig pótlólag kellett személyi jövedelemadót fizetni, amely egy adózóra vetítve 64 ezer forintot tett ki.
Az adóterhelés mértéke a 2009-es 18 százalékról jelentősen, majdnem 4,3 százalékponttal csökkent az egykulcsos, családbarát adórendszernek köszönhetően, így 2015-ben 13,7 százalék volt - összegezte a bevallási adatokat a helyettes államtitkár.