Tállai András, az NGM parlamenti államtitkára reagálása az Európai Bizottság szakértőinek szerdán közzétett jelentésére.

A magyar kormány változatlanul elkötelezett a szigorú költségvetési politika, a 3% alatti költségvetési hiány és az államadósság csökkentése mellett. Ez utóbbit bizonyítja, hogy a bizottság által is ismert júniusi adat még tartalmazza azt a 3 milliárd eurós összeget, amelyből fedezzük az egész ez évi törlesztési kötelezettségeinket. Mindez 3 %-kal csökkenti az államadósság mértékét – emeli ki a szaktárca államtitkára.

A gazdaság növekvő teljesítményének köszönhetően tartható lesz a 2,9 százalékos költségvetési hiánycél. Ismert, hogy az áprilisi konvergencia programban szereplő 2,3 százalékos növekedésről a Kormány 3,1 százalékra emelte idei GDP-prognózisát, ami felülmúl minden szakértői várakozást.

A növekedés motorját jelentő ipari termelés európai rekordot jelentő bővülése hároméves csúcson van, ami közrejátszott abban, hogy történelmi rekordot ért el a foglalkoztatás is. Magyarország azon kevés tagállamok egyike, amelyek 2010 óta maradéktalanul teljesítik uniós kötelezettségeiket, ennek köszönhetően szüntette be Brüsszel 9 év után a velünk szemben folyó túlzott deficit eljárást.

Brüsszel téves megállapításai nem állnak példa nélkül: a tavalyi költségvetési hiányt 2,9 százalékra jósolták, mégis mindössze 2,4% volt, ami egyértelműen a magyar kormányt igazolta. A magyar választók akaratának megfelelően a kormány szakított balliberális elődjei megszorításokra, majd a költségvetési kiadások szabadjára engedésére épülő húzd meg - ereszd meg politikájával, ami egyetlen mögöttes célt szolgált csupán: a baloldal időszakos szavazat-maximalizálását.

Ehelyett 2010 óta a családok és a munkavállalók terheit következetesen csökkenti, a közterhek viselését pedig arányosan kiterjeszti azokra a gazdasági szereplőkre, akik az elmúlt években csak extraprofitot lefölöző haszonélvezői voltak magyarországi ténykedésüknek. Míg korábban a közszolgáltatások területén monopolhelyzetben lévő nemzetközi társaságok profitelvárásai Európa legdrágább közszolgáltatását eredményezték, addig a kormány mára elérte, hogy mindez megváltozzék. Azzal pedig, hogy pozitív gazdasági fordulatot hajtott végre, perspektivikus jövőképet adott az országnak.

Ebben az összefüggésrendszerben érthetetlen, hogy Brüsszel szakértői nem naprakész adatokból kiindulva, téves megállapításokkal rontják a magyar kormány és Magyarország hitelességét.