Több mint 100 ezer fővel bővült a hazai elsődleges munkaerőpiac 2017. április-júniusban éves alapon, ezzel 4 millió 420 ezerre emelkedett a foglalkoztatottak száma, a rendszerváltás óta nem dolgoztak ilyen sokan Magyarországon. A 2010-es kormányváltás óta így több mint 710 ezerrel többen dolgoznak hazánkban, amely növekedés eredményeként több mint fél millióan a hazai versenyszférában helyezkedtek el. A munkanélküliek száma egy év alatt 38 ezer fővel 196 ezer főre mérséklődött, ezzel a munkanélküliségi ráta éves alapon 60 hónapnyi folyamatos csökkenést követően 4,3%-on állt.

A kormány kezdeményezésére megkötött hatéves bérmegállapodás, amely a minimálbér és a garantált bérminimum jelentős emelését, illetve ezzel párhuzamosan a munkaadói adóterhek érdemi mérséklését tartalmazza, jelentősen hozzájárult ahhoz, hogy a magas hozzáadott értéket előállítani képes munkakörökben is tovább emelkedhessen a foglalkoztatottak száma, mert a megállapodás ösztönzi a vállalatok hatékonyságjavító törekvéseit.

A megállapodásnak köszönhetően a versenyszektorban zajló pozitív folyamatok hatására a hazai elsődleges munkaerőpiacon továbbra is 100 ezer fő feletti növekedés figyelhető meg. Eközben a közfoglalkoztatottak száma 26 ezer fővel, a külföldön dolgozók száma 4 ezer fővel mérséklődött, amely 11%-os illetve 3%-os csökkenésnek felel meg egy év alatt. A munkanélküliségi ráta a 15-24 éves korosztályban éves alapon 2,3 százalékponttal 11,0%-ra mérséklődött, ami az európai átlagnál számottevően kedvezőbb érték. A pozitív folyamatokban szerepet játszottak a Munkahelyvédelmi Akció 25 év alatti fiatalok elhelyezkedésének támogatását szolgáló intézkedései is.

A novemberi hatéves bérmegállapodás hatására – a kedvező munkaerő-piaci folyamatok fennmaradása mellett – a gazdasági növekedés további élénkülése várható a következő időszakban.