A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) szakképzésért és felnőttképzésért felelős helyettes államtitkára szerint a szakképzésnek a valós gazdasági igényeket kell szolgálnia.
Pölöskei Gáborné pénteken Debrecenben, a digitális szakképzési konferencián Az ipar és az oktatás együttműködése a digitalizálódó szakképzésben címmel tartott nyitóelőadásában azt mondta: Magyarország az ipar 4.0 stratégiával megalapozta az összehangolt tervezés lehetőségét a képzés területén is.
"Ami kihívás a gazdaság számára, egyre inkább kihívás az oktatás számára is: képzett munkaerőre van szükség" - tette hozzá a helyettes államtitkár.
Pölöskei Gáborné szerint "soha nem volt ennyire pozícionált a szakképzés és a felnőttoktatás mint most, amikor olyan humán erőforrást kell biztosítani, ami nélkül a gazdaság nem tud fejlődni".
Beszélt arról, hogy új munkaformák jelennek meg, amire úgy lehet felkészülni, ha szélesebb alapokra helyezik az oktatást, a képzést, a képességek átadását.
Az intézkedések között említette az ágazati készségtanácsok megalakítását, a minőségi technikusképzés bevezetését, a kötelező vállalati helyszíni továbbképzéseket, a gazdálkodók bevonását a képzésbe, illetve a tanulók bevonását a termelési folyamatokba. Utóbbi érdekében ágazati képzőközpontokat alakítanak ki.
Szükségesnek nevezte a helyettes államtitkár a duális képzés bővítését, amiben jelenleg középfokon 50 ezer diák vesz részt. Jó lenne, ha a nagyvállatok mellett egyre több kis- és közepes vállalkozás (kkv) is segítené a képzést - fűzte hozzá.
Pölöskei Gáborné felsorolása szerint fejleszteni kell a képzési tartalmakat (korszerű tankönyvek, digitális tartalmak, alap OKJ kialakítása), rugalmasabbá kell tenni a felnőttképzést (rövidebb, a vállalati igényekre gyorsan reagáló képzés), ki kell alakítani a munkaerő-előrejelző rendszert (online, naprakész információs bank létrehozása), és pályaorientációs portál fejlesztésével is vonzóvá kell tenni a szakképzést.
A pályaorientáció fontos eszközének nevezte az előadó a szakmák éjszakáját, amelynek keretében péntek éjjel 4500-nál több rendezvényt tartanak 166 településen.
Tavaly 46 ezren vettek részt a szakmák éjszakája programjain, amelyet immár harmadik alkalommal rendeznek meg - jelezte hozzátéve, hogy a legjobb diákokat kell megnyerni a szakképzés, a szakgimnáziumok számára.
Az NGM kezdeményezései közül a digitális jólét programra, a digitális oktatási stratégiára és a digitális munkaerő-programra hívta fel a konferencia résztvevőinek figyelmét Pölöskei Gáborné.