A Nemzetgazdasági Minisztérium és a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) Budapesti Regionális Irodájának közös szervezésében Budapesten rendezték meg a jogszerű és biztonságos foglalkoztatásról szóló tripartit szemináriumot. A rendezvényen Cseresnyés Péter elmondta, uniós szinten is erősíteni kell a munkaügyi felügyeletek és a szociális biztonsági hatóságok együttműködését, hiszen a be nem jelentett munkavégzés elleni küzdelem közös érdek.

A munkaerőpiacért és képzésért felelős államtitkár hangsúlyozta, a 21. század gyors technológiai fejlődése sosem látott mértékű változásokat hozott magával. Nem csupán egy átalakulásról beszélhetünk, sokkal inkább digitális forradalomnak lehetünk tanúi napjainkban – tette hozzá. Cseresnyés Péter szerint a gazdasági környezet is jelentősen megváltozott, az innováción alapuló új üzleti modellek jelentős mértékben hozzájárulnak a munkaerő-piaci változásokhoz. A digitális készségek megszerzése és folyamatos fejlesztése a munkaerőpiacra való belépés, és a munkahelyek megőrzésének egyik előfeltétele lett.

Fotó: NGM

A szeminárium előadásainak kiemelt témái voltak a jogszerű foglalkoztatás, a be nem jelentett munkavégzéssel foglalkozó európai platform, továbbá az Unió munkavédelmi ügynökségének minden korcsoportot célzó „Egészséges munkahelyek” kampányának bemutatása.

A résztvevők a jogszerű foglalkoztatás érdekében történő további, összehangolt fellépés – ismeretterjesztő kampányok, a társadalomra gyakorolt hatás tudatosítása, hatósági ellenőrzések és ösztönző intézkedések – fontosságát és szerepét hangsúlyozták.

Fotó: NGM

A digitalizáció hatásaival foglalkozó panelbeszélgetést és a szemináriumot dr. Simon Attila István helyettes államtitkár vezette, María Luz Vega Ruiz asszony, az ILO Munka Jövője Kezdeményezésének koordinátora, a szociális partnerek képviselői: Kordás László és Csapos Noémi, valamint kormányzati szakemberek részvételével. A szeminárium megvitatta az új munkaerőpiaci trendeket és a digitalizáció következtében fellépő jövőbeli kihívásokat, ideértve a robotizálás hatására az egyre csökkenő élő munkaerő-szükségletet és ennek társadalmi-gazdasági következményeit.