Három százalékkal nőttek a reálbérek a nemzetgazdaságban az év első 7 hónapjában a KSH péntek reggeli gyorstájékoztatója szerint. A 2014. január-júliusi időszakban teljes munkaidőben foglalkoztatottak átlagos bruttó és nettó keresete szintén 3 százalékos növekedést mutat az egy évvel korábbi időszakhoz képest. Erről Varga Mihály beszélt a kormany.hu-nak.
A versenyszektorban emellett – a legalább 5 embert alkalmazó vállalkozásoknál – jelentős mértékű, több mint 52 ezres létszámbővülés következett be július hónapban egy év alatt.
Az idei év első 7 hónapjában az átlagos bruttó kereset 235 200 forint volt a nemzetgazdaságban. A vállalkozásoknál foglalkoztatottak átlagosan 250 400, míg a közszférában dolgozók 207 300 forintot kerestek.
Közfoglalkoztatottak nélkül számítva nemzetgazdasági szinten 247 000 forint volt az átlagkereset az év első hét hónapjában, a vállalkozásoknál dolgozók 251 800, míg a közszférában dolgozók 237 400 forintot kerestek. Nemzetgazdasági szinten ez 5,5, a vállalkozásoknál 4,8, a költségvetés területén pedig 7,5 százalékos emelkedést jelent. Ezzel egyező mértékű volt a nettó, valamint nulla infláció mellett az átlagos reálkereset növekedés is. Az idén kibővített családi kedvezmények átlagosan további 0,8%-os reálkereset emelkedést okoztak. A családi kedvezményekkel együtt számolt nettó kereseti átlag 160 900 forint volt.
Júliusban a nettó átlagkereset közfoglalkoztatottak nélkül 162 600 forint volt. A magánszférában dolgozók 163 500 forintot, a közszférában foglalkoztatottak 161 700 forintot vihettek haza. A reálkereset-növekedés 4,2 százalék volt ebben a hónapban közfoglalkoztatás nélkül. A közfoglalkoztatottak reálkeresete júliusban az egy évvel korábbinál 2,3%-kal magasabbak voltak.
A kimagasló értékek a kormány intézkedéseinek, a gazdasági konjunktúra élénkítésének, a közszféra béremeléseinek, a Munkahelyvédelmi Akciótervnek, illetve az aktivitást ösztönző intézkedéseknek is köszönhetőek. A családi adókedvezmények, a növekvő bruttó bérek és az egyre emelkedő reálbérek nagymértékben hozzájárulnak ahhoz, hogy a háztartások anyagi helyzete megerősödjön, az élénkülő belső kereslet segíti a magyar gazdaság további növekedését. A kiváló makrogazdasági adatok további reálbér-emelkedést vetítenek elő Magyarországon.
A KSH által közölt részletes adatok megtalálhatóak a www.ksh.hu oldalon.