A januári államháztartási egyenleg 123,4 milliárd forint többletet mutatott, ami az elmúlt 17 év legkedvezőbb első havi adatát jelenti. A 21. században ilyen jó adat januárban még nem alakult ki, és a következő hónapokban is pozitív folyamatokra számítunk – jelentette ki Varga Mihály.
A központi költségvetés egyenlege
A központi költségvetés önmagában 104 milliárd forinttal magasabb bevételt tudott elérni a tavalyi évhez képest. Ez egyúttal azt is jelenti, hogy a kormány gazdaságpolitikai céljainak megvalósításához megvannak a pénzügyi források – hangsúlyozta a nemzetgazdasági miniszter kiemelve, hogy a 2016-ban megkötött adócsökkentési és béremelési megállapodás hatásai csak a későbbi hónapokban fognak látszódni.
A tárcavezető arra is kitért, hogy az idei évben négy terület határozza meg az államháztartási folyamatokat: az adócsökkentések (ezen belül az egyes alapvető élelmiszerek áfa-csökkentése), a vállalkozói terhek mérséklése, az otthonteremtési program felfutása, valamint a minimálbér 15%-os és a szakmunkás minimálbér 25%-os emelése. Az adósságfinanszírozás tekintetében a kamatkiadások az az év első hónapjában 45,5 milliárd forintot tettek ki, a kedvező hozamkörnyezetnek köszönhetően pedig több tízmilliárd forintos megtakarítás érhető majd el – tette hozzá Varga Mihály. Az adóbevételek közül a társasági adó 12,5 milliárd forintos, a kisvállalkozók tételes adójából (KATA) 6,3 milliárd forint, illetve az áfa 252 milliárd forintos és a jövedéki adó 85 milliárd forintos bevételét emelte ki a miniszter.
Az elkövetkező hónapok adatainak megismerését követően érdemes csak további esetleges költségvetési intézkedésekről beszélni, azonban a 2018-as büdzsét a kormány idén is tavasszal szeretné benyújtani az Országgyűlésnek, amelynek előkészítési folyamatai már megkezdődtek – ismertette Varga Mihály.
Az eseményen készült videó vágatlan változata letölthető a Sajtószobában.