A hatéves bérmegállapodásnak is köszönhető kétszámjegyű béremelkedéssel párhuzamosan a foglalkoztatottak száma is folyamatosan nő Magyarországon, nyolc év alatt mintegy 750 ezerrel emelkedett a munkában állók száma – közölte a pénzügyminiszter.
Varga Mihály hangsúlyozta, a kormány célja továbbra is az, hogy elérjük a teljes foglalkoztatottságot, a 2019-es költségvetés és adótörvény tervezésekor is ezt a célt tartottuk szem előtt. A munkanélküliség 71 hónapos csökkenést követően a rendszerváltás óta nem látott mélypontra, 3,7 százalékra csökkent, a munkanélküliek száma pedig nyolc év alatt a harmadára mérséklődött – tette hozzá.
A tárcavezető elmondta, egy év alatt 64 ezer fővel nőtt a foglalkoztatotti létszám, ugyanakkor a versenyszférában 108 ezerrel növekedést figyelhettünk meg, a közfoglalkoztatottak száma 41 ezerrel és a külföldön munkát végzőké száma is több ezer fővel csökkent az utóbbi egy évben. Ez egyértelmű jele annak, hogy az utóbbi években tapasztalható érdemi béremelkedés ösztönzi a közfoglalkoztatottakat a versenypiaci munkavégzésre, a külföldön dolgozókat pedig a hazatérésre. A foglalkoztatási ráta 69 százalék felé emelkedett a 2010-es 60 százalék alatti szintről, amivel így hazánk bőven az uniós átlag felett van. Varga Mihály leszögezte, a munkaerő-tartalék további aktivizálása érdekében az idősek foglalkoztatása elől fokozatosan lebontjuk az akadályokat, emellett adókedvezményben részesülhetnek a munkaerőpiacra újonnan belépők, amely a pályakezdők, a tartós munkanélküliek és az anyasági ellátások után visszatérők mellett a korábban inaktív munkavállalók számára is elérhető lesz. Ha a parlament elfogadja, a munkahelyvédelmi adókedvezmények már nemcsak 100 ezer forintig, hanem a mindenkori minimálbér összegéig lesznek érvényesíthetők. A hatéves bérmegállapodással összhangban a szociális hozzájárulási adó mértéke jövőre várhatóan további 2 százalékponttal, 17,5%-ra csökkenhet, amivel a vállalkozások még több embert, még jobb bérért tudnak majd foglalkoztatni – ismertette a miniszter.