Rendkívül kedvezőnek nevezte Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter azt, hogy a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) javította a magyar növekedési kilátásokat.
A tárcavezető az OECD éves miniszteri értekezletén Párizsban értékelte szerdán az MTI-nek a Gazdasági kilátások (Economic Outlook) című félévente megjelenő tanulmány legfrissebb kiadványát. Ebben a gazdasági szervezet 3 százalékos GDP-növekedést vár 2015-re Magyarországon, a tavaly novemberi 2,1 százalékos várakozásával szemben."Ez igen jelentős optimizmust mutat" - hangsúlyozta Varga Mihály.
A miniszter emlékeztetett arra, hogy a tanulmány kiemeli: "rendkívül kedvező változások történnek a gazdaság szerkezetében, nőtt a foglalkoztatás és a belső fogyasztás, ami mindenképpen emelni fogja a gazdasági növekedés mértékét".
A fejlett ipari országokat tömörítő OECD azt is kedvezőnek találta, hogy az olajárak tartósan alacsony szinten vannak.
"Ez segíti az olyan országokat, mint Magyarország, mert csökkenti a költségeinket és így javítja a kilátásainkat" - hívta fel a figyelmet Varga Mihály. Az OECD az Európai Központi Bank intézkedéseit is kedvezőnek ítélte meg a monetáris könnyítés tekintetében, valamint az euró gyengébb árfolyamát, amely szintén az exportáló országoknak kedvez.
Az OECD a miniszter megítélése szerint jövőre is "kedvező növekedést" vár Magyarország esetében: 2,2 százalékos növekedéssel kalkulál, ami 0,5 százalékponttal magasabb az OECD novemberi előrejelzésénél és alig alacsonyabb a kormány 2,5 százalékos várakozásánál.
"A szervezet a világgazdaság növekedését is jobban ítéli meg a korábbiakhoz képest, összességében pozitív forgatókönyvet vázol fel a jelentésben" - mondta Varga Mihály. Hozzátette: "Magyarország szempontjából fontos, hogy folytatódjon a megkezdett gazdaságpolitika, amely az adócsökkentésen keresztül is növeli a belső keresletet, és beruházásokkal segíti azokat az exportáló cégeket, amelyek jelentősen hozzájárulhatnak a gazdaság növekedéséhez".
Az OECD éves miniszteri értekezletének idei fő témája a befektetések ösztönzése.
Ennek kapcsán a miniszter nagyon fontosnak tartja, hogy a nagyobb régiók és a nemzeti kormányok a befektetéseknek kedvező gazdasági környezetet alakítsanak ki. "A magyar kormány az elmúlt években erre törekedett" - mondta.
Pozitívnak értékelte az OECD azon értékelését, miszerint a 34 tagállam közül a magyar kormány tavaly az ötödik legnagyobb beruházási növekedést érte el.
Varga Mihály szerint Magyarország "jó példát tud mutatni", miután az adózási környezet, a foglalkoztatás támogatása és segítése, a szakképzési rendszer átalakítása, a beindult közmunkaprogram, amelynek alapvető célja, hogy mindenki a munkaerőpiacon találjon álláslehetőséget, összességében "kedvező befektetési klímát jelent, ami segíti azoknak a külföldi befektetéseknek a növekedését, amelyek az országban több munkahelyet teremtenek".