Sikeres a tavaly novemberi béremelési és adócsökkentési megállapodás a munkaadókkal és a munkavállalókkal, ezért tovább nőtt a foglalkoztatottság és csökkent a munkanélküliség – mondta el Varga Mihály a KSH legfrissebb foglalkoztatottsági adatait kommentálva.
A tárcavezető kiemelte, hogy a magyar gazdaság érdemi növekedésének és a kormány sikeres foglalkoztatáspolitikájának köszönhetően a munkanélküliségi ráta éves alapon 61 hónapnyi töretlen csökkenést követően rekordalacsonyra, 4,2%-ra süllyedt. A 2010-es kormányváltás óta így 724 ezerrel nőtt a munkában állók száma, a növekedés döntő része pedig a hazai versenyszférában következett be – tette hozzá a nemzetgazdasági miniszter.
Több mint 100 ezer fővel bővült a hazai elsődleges munkaerőpiac 2017. május-júliusban éves alapon, ezzel 27 éves rekordra, 4 millió 434 ezerre emelkedett a foglalkoztatottak száma.
Varga Mihály megjegyezte, a versenypiacon zajló pozitív folyamatok hatására a hazai elsődleges munkaerőpiacon 107 ezres növekedés valósult meg, miközben a közfoglalkoztatottak száma 40 ezer fővel, a külföldön dolgozók száma 5 ezer fővel mérséklődött egy év alatt. Mint mondta, a versenyszektor javuló foglalkoztatását főként a kormány kezdeményezésére megkötött hatéves bérmegállapodás segítette elő, amelynek köszönhetően nőtt az aktivitás, a reálbérek pedig 10 százalékkal emelkedtek idén. A minimálbér és a garantált bérminimum jelentős emelése, illetve ezzel párhuzamosan a munkaadói adóterhek érdemi mérséklése tovább ösztönzi a vállalatok hatékonyságjavító törekvéseit, ezáltal hozzájárul a versenyképesség növekedéséhez is - tette hozzá a miniszter.
Varga Mihály közölte, Magyarország júniusban a negyedik legalacsonyabb munkanélküliségű ország volt az Európai Unióban, a hazainál csak Csehországban, Németországban és Máltán volt alacsonyabb a munkanélküliség szintje. A fiatalok munkanélküliségi rátája a 2010-es közel 30%-ról 10% közelébe mérséklődött, a pozitív folyamatokban nagy szerepet játszottak a Munkahelyvédelmi Akció 25 év alatti fiatalok elhelyezkedésének támogatását szolgáló intézkedései is.
A tárcavezető hozzátette, a foglalkoztatottak számának jelentős mértékű növekedésében nagy szerepe van a magyar munkaerő-piaci reformoknak, a gazdaságfejlesztő programoknak, a munkát terhelő adók csökkentésének, a minimálbérek érdemi emelésének, illetve a 2013-ban bekövetkezett növekedési fordulatnak.