Nyereséggel zárta 2014-et, fennállása negyedik teljes üzleti évét a Gránit Bank, a leggyorsabb ütemben növekvő magyar pénzintézet - ismertették a pénzintézet vezetői csütörtökön Budapesten, évértékelő sajtótájékoztatójukon.

A rendezvényen Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter azt mondta, hogy az állam a Gránit Bankban tartott 49 százalékos részesedését meg fogja tartani azt követően is, hogy a bankrendszerben lévő többi részesedését már felszámolta.

Fotó: Dede Géza/NGM

A bank vezetőinek tájékoztatása szerint a 2010 közepén “zöldmezős” beruházásban létrehozott Gránit Bank 2014-ben 183 millió forint adózás előtti és 156 millió forint adózás utáni eredményt ért el. A bank 2014 végére 142 milliárd forintra, közel hússzorosára növelte induló, 7 milliárd forint mérlegfőösszegét.

A tevékenységét új banki termékek bevezetésére, a digitális bankolási csatornák elterjesztésére és az ügyfelek kényelmét szolgáló új banki megoldások fejlesztésére összpontosító magyar pénzintézet részvényének tőzsdei bevezetésével tervezi finanszírozni további növekedését.

A bank ügyfelekkel szembeni kitettsége (hitel és garancia állomány) a múlt év végén 46,5 milliárd forint volt, amiből a vállalati hitelek közel 43 milliárd forintot tettek ki, ebből 20 milliárd forint volt az növekedési hitelprogram (nhp) keretében folyósított hitelösszeg. A betétállomány az év végén meghaladta a 110 milliárd forintot.

Közölték, a költséghatékony, direkt banki modell bevezetésével a bank mára a hazai bankszektor leggyorsabban növekvő szereplőjévé vált. Már fennállásának negyedik évét nyereséggel zárta, miközben az átlagos piaci benchmark a hatodik, hetedik év végére teszi az első nyereséges évet.

Fotó: Dede Géza/NGM

Hegedűs Éva vezérigazgató a konzervatív kockázatkezelésre, a biztonságra törekvő, ugyanakkor újításokra összpontosító üzleti politikának tulajdonította a nehéz globális és hazai piaci körülmények között “tiszta lappal” indult bank elmúlt években elért sikereit.

Rámutatott: a banknak nincs nem teljesítő hitele, a hitel/betét állomány aránya 50 százalék alatti, és költség/bevétel mutatója is jobb a bankrendszer átlagánál.

A vezérigazgató szerint új tendencia körvonalazódik a pénzügyi szolgáltatásokban, megindult a digitális csatornák térnyerése, hamarosan a tranzakcióknak már mintegy kétharmadát digitális úton bonyolítják le. Mindez újszerű megoldások bevezetésére ösztönzi a pénzintézeteket.

Demján Sándor, a Gránit Bank legnagyobb magánrészvényese a konzervatív üzletpolitikának a sikerekben játszott szerepét hangsúlyozva rámutatott, hogy “a banknak nem az az elsődleges dolga, hogy hitelezzen, hanem hogy megőrizze a betétesek pénzét”.

Fotó: Dede Géza/NGM

Bejelentette, hogy a Gránit Bank a biztató növekedési kilátások tükrében részvénye tőzsdei bevezetésével tervezi előteremteni a terjeszkedés finanszírozásához szükséges tőkét. Hegedűs Éva vezérigazgató a pénzpiaci kondíciók függvényében 2017-et nevezte meg a kibocsátás valószínű dátumaként.

Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter a sajtótájékoztatón elmondta, az állam, a bank sikeres gazdálkodását nyugtázva, 2013-ban lépett be a részvényesek közé 49 százalékos tulajdonrész megvásárlásával.

Hangsúlyozta, hogy a magyar bankrendszer működése a legutóbb felfedett szabálytalanságok ellenére is stabil, hiszen a magyarországi pénzügyi rendszer 26 ezer milliárd forint tőkét kezel, és a szabálytalanságok ennek csak töredékét érintik. Sem az intézményi, sem a lakossági betéteseknek nincs okuk aggodalomra, a rendszer képes a hibákat korrigálni - fogalmazott.