A Budapesti Víz Világtalálkozó lehetőséget teremtett arra, hogy több, meghatározó nemzetközi szervezet és intézmény vezetőjével tárgyalásokat folytasson Varga Mihály. Ma délután a hivatalában fogadta Joaquim Levy-t, a Világbank vezérigazgatóját, Nyikolaj Koszovot, a Nemzetközi Beruházási Bank (NBB) elnökét, valamint Taizo Nisikawát, az ENSZ Iparfejlesztési Szervezetének (UNIDO) főigazgató helyettesét.
Vízügyekben kiemelkedő szakértelemmel és nemzetközileg is elismert szaktudással, valamint jelentős természetes vízkinccsel rendelkező országként hazánk aktív és globális szerepet tölthet be a fenntartható fejlődésben érdekelt államok együttműködésében – jelentette ki Varga Mihály Joaquim Levy-vel folytatott megbeszélését követően.
A nemzetgazdasági miniszter felhívta a figyelmet a vízgazdálkodás területén komoly tapasztalattal és szakértelemmel bíró magyar cégekre, amelyek jelentős segítséget nyújthatnak a Bank által világszerte támogatott projektekben. Varga Mihály és Joaquim Levy egyetértettek abban, hogy a szervezetnek – mint a témában komoly szakértelemmel rendelkező nemzetközi fejlesztéspolitikai intézménynek – támogatnia kell a vízgazdálkodással kapcsolatos nemzetközi fejlesztések megvalósítását. A felek megerősítették, hogy a gazdasági növekedést és a versenyképesség fokozását érintő kérdésekben folytatni kell a Magyarország és az NBB között meglévő együttműködést, különös tekintettel a legjobb gyakorlatok és a nemzetközi tudás megosztására.
A vízgazdálkodásról szóló nemzetközi konferencia vendége a Nemzetközi Beruházási Bank elnöke, Nyikolaj Koszov is, akivel Varga Mihály többek között a pénzintézet 2017-2022 közötti időszakra készülő stratégiájáról egyeztetett. A tárcavezető hozzátette: az NBB tagjaként hazánk számára is fontos, hogy az új irányelvek szerint nagyobb hangsúly kerül majd a beruházások közvetlen finanszírozására mind a kis- és középvállalkozási szektorban, mind pedig az állami projektek esetében.
Varga Mihály az ENSZ Iparfejlesztési Szervezetének (UNIDO) főigazgató-helyettesével, Taizo Nisikawával is tárgyalt. A szakminiszter kijelentette: a fejlesztési projektek tervezésével és végrehajtásával, valamint a fejlődő országok iparosításának segítésével foglalkozó szervezet fontos szerepet tölthet be a tagállamok fejlesztési koordinációjában. Varga Mihály ismertette Magyarország újraiparosítási stratégiáját, amelynek legfőbb célja, hogy hazánk 2020-ra az Európai Unió legiparosodottabb országai közé tartozzon. Ehhez kapcsolódóan a főigazgató-helyettes megerősítette, hogy az UNIDO elismeri és támogatja Magyarország újraiparosítási törekvéseit.