A hazánk hosszú távú érdekeit szem előtt tartó, erős pénzügyi szektor nagymértékben segítheti Magyarország előrejutását – jelentette ki Varga Mihály a Magyar Általános Hitelbank (MÁH) alapításának 150. évfordulója alkalmából rendezett konferencián.
A nemzetgazdasági miniszter elmondta: a kerek évfordulója jó alkalom arra, hogy a pénzügyekkel foglalkozó tudományos kutatók és szakemberek közvetítsék azokat a pénzügyek terén is követendő értékeket, amelyekre helyzetünk megértéséhez szükségünk van, és amelyek elengedhetetlenek a jövő építéséhez.
Varga Mihály kiemelte: a pénzintézet, illetve annak kiemelkedő egyéniségei olyan patrióta gazdasági elvet követtek, amely a legnehezebb helyzetekben is szolgálta Magyarország érdekeit. Mintegy történelmi igazolásául annak, hogy a nemzeti érdekekre alapozott pénzügypolitika a gazdaság előrejutásában is megjelenik – fogalmazott a miniszter.
Varga Mihály a magyar gazdaságtörténetben kiemelkedő szerepet játszó pénzintézetet méltatva kijelentette: a kormány számára példaértékű az a hazafias szemlélet, amely a MÁH történetéből kiolvasható. Mint mondta: az eredmények önmagukért beszélnek, hiszen minden makrogazdasági mutató – a munkanélküliség alakulása, a növekedés számai, a költségvetési hiány – a jelentős pozitív változást mutat. Mindez szuverén, a haza érdekeit szolgáló gazdaságpolitikával lehetett csak elérni – tette hozzá a szakminiszter.
A Magyar Általános Hitelbank 1867 októberében, a kiegyezés törvényeinek szentesítése után néhány hónappal kezdte meg működését Pest-Budán. A MÁH Magyarország I. világháború előtti gazdasági fejlődésének egyik motorja volt, majd kulcsszerepet játszott a Trianon utáni újrakezdésben is. A bank 80 évig működhetett, az 1947-es államosítás pecsételte meg sorsát. A Nemzetgazdasági Minisztérium és a Magyar Bankszövetség közös konferenciájának a MÁH 1913-ban elkészült egykori székháza, a Nemzetgazdasági Minisztérium József nádor téri épülete adott otthont.