A gazdaság erősödésének, a vállalati szektor élénkülő munkaerő-keresletének eredményeként a legfontosabb versenyképességi kihívássá mára a megfelelő képzettségű munkaerő biztosítása vált – jelentette ki Varga Mihály a Nemzeti Versenyképességi Tanács második ülését követően.
A miniszter elmondta: a nők, a fiatalok és a nyugdíjasok aktivitását ösztönző további intézkedésekkel további százezrek térhetnének vissza a munkaerőpiacra.
Az elmúlt években a magyar gazdaság rendszerváltást követő, a jóléti ellátórendszereket és a gazdaság-politikai mozgásterhet jelentősen megterhelő súlyos szerkezeti problémája, a magas inaktivitás a kormány intézkedéseinek köszönhetően megoldódni látszik – ismertette Varga Mihály kiemelve, hogy 7 év alatt mintegy 700 ezer fővel, 4,4 millió főre nőtt a foglalkoztattak száma Magyarországon. A 2010 előtti időszakkal ellentétben ma már a nem a munkahelyteremtés, hanem a megfelelő számú és képzettség munkaerő megléte jelent kihívást, ezért a Tanács áttekintette a még lehetséges munkaerőpiaci tartalékokat, és a kapcsolódó legfontosabb termelékenységi kihívásokat – tette hozzá a tárcavezető.
Hernádi Zsolt a sajtótájékoztatón elmondta: ami a magyar versenyképességet illeti, régóta látjuk, hogy tenni kell a hazai gazdaság képességeinek a fejlesztéséért. Természetesen rövid távra ható intézkedések is szükségesek, a versenyképességi kérdés azonban általában hosszabb időre szóló feladat, a Tanács is ennek szellemében működik – tette hozzá. Olyan területekre kell még fókuszálni, mint az oktatás, az egészségügy és a demográfia helyzet – emelte ki a Mol elnök-vezérigazgatója.
Az eseményen készült videó vágatlan változata letölthető a Sajtószobában.