Átlagosan 0,1%-kal csökkentek a fogyasztói árak 2014. májusban az előző év azonos időszakához viszonyítva. Az árstabilitás elsősorban továbbra is a kedvező világpiaci élelmiszer áraknak, valamint a gazdaságpolitika intézkedéseinek, az ingyenes készpénzfelvétel és a rezsicsökkentések bevezetésének is köszönhető. Májustól a gáz árának áprilisban végrehajtott 6,5%-os csökkentése is megjelent az indexben.
A mindennapi életben az árak stabilitása hozzájárul a jövedelmek, a bérek és nyugdíjak értékállóságához, amely elősegíti a fogyasztás élénkülését is.
Az alacsony infláció különösen kedvező a nyugdíjasok számára is. Az úgynevezett nyugdíjas fogyasztói árindex még a megelőző hónapokban mértnél is erőteljesebb, 0,8%-os árcsökkenést jelez. A nyugdíjasok által leginkább fogyasztott javak összességében kevesebbe kerülnek, miközben a nyugdíjak növekednek.
A kedvező körülmények hatására Európa szerte alacsony a fogyasztóiár-indexek dinamikája. A magyar adat ugyanakkor az Eurozónához viszonyítva (HICP május: 0,5%) is számottevően alacsonyabb.
A negatív fogyasztóiár-index ellenére Magyarországon nincs defláció, ami az árak tartós csökkenését jelentené és a fogyasztás elhalasztását így a belső kereslet visszaesését okozhatná. Az áprilisban illetve májusban regisztrált árcsökkenés átmeneti, az év második felében az egyszeri tényezők bázisból való kiesésével és a belső fogyasztás élénkülésével párhuzamosan a fogyasztói árszint kismértékű emelkedése valószínűsíthető.
A feldolgozatlan élelmiszereket, az üzemanyagot és a szabályozott árú termékeket, így a rezsicsökkentést is kiszűrő úgynevezett maginfláció jelenleg 2,5%-os éves drágulást jelez. Azonban az év eleje óta mutatott fokozatos csökkenése általánosan mérsékelt inflációs környezetre utal.