A magyar reformok működnek, ezt bizonyítja az is, hogy stabilról pozitívra javította Magyarország hitelminősítési kilátását a Moody’s nemzetközi hitelminősítő. A három irányadó intézet közül így már kettő, a Fitch és a Moody’s tart érvényben felminősítés lehetőségére utaló pozitív kilátást Magyarországra.

A Moody’s a hitelminősítés mellé kiadott közleményében kiemelte, hogy az államadósság fokozatos csökkentése fenntartható pályán lesz a következő években, köszönhetően a kormány költségvetési politikájának. Az intézet pozitívan értékelte a magyar kormány erős elkötelezettségét a 3 százalék alatti költségvetési hiány, a csökkenő államadósság, és az adósságon belül a devizaarány fokozatos csökkentése mellett.

A kilátásjavítás indoka között említették, hogy a devizahitelek forintosítása jelentősen csökkentette az ország külső sérülékenységét. A forintosítás egyfelől a lakossági fogyasztást erősítheti, ami a növekedés egyik motorja lehet a Moody’s szerint a következő években. Másfelől – a jegybank önfinanszírozási programjának köszönhetően is – jelentősen csökken a bankok devizakockázata, ami a hitelezési hajlandóságukat erősítheti, ez pedig szintén kiemelten fontos a gazdasági növekedés szempontjából.

A Moody’s elemzőinek véleménye szerint a költségvetési, gazdaságpolitikai stabilitás is ösztönözni fogja a növekedést és a banki hitelezést Magyarországon. Kiemelték a bankadó csökkentését és az EBRD-vel kötött megállapodást, valamint a jövő évi költségvetés tavaszi elfogadását, amiknek köszönhetően kiszámíthatóbbá vált a gazdasági környezet.

A hitelminősítő aláhúzta: pozitívan értékelik, hogy a többi feltörekvő piaci ország devizájához képest a forint válságálló volt, az árfolyam nem mutatott jelentős kilengéseket, köszönhetően a külső sérülékenység jelentős csökkenésének.

Magyarország gazdasági eredményeit a nemzetközi pénzügyi intézmények és befektetők után a hitelminősítők is kezdik elismerni. A bővülő foglalkoztatottság, a kiegyensúlyozott költségvetés, az évek óta csökkenő államadósság, a rendkívül kedvező külkereskedelmi többlet mind azt mutatják, hogy a magyar reformok működnek. A nemzetközi intézmények és elemzőházak pozitív visszajelzésein túl ezt jelzi az is, hogy Magyarország országkockázati mutatója, az ötéves CDS-felár a pénzügyi válság kitörését megelőző szintekre csökkent. A kötvényhozamok pedig már egy ideje magasabb hitelminősítési kategóriában lévő országot idéznek.

A piac szerint tehát érdemben javult Magyarország nemzetközi megítélése, amit a hitelminősítők nem csak a kilátásaikban, hanem a hitelbesorolás során se hagyhatnak figyelmen kívül.