A kormány elkötelezett a magyar családok anyagi helyzetének folyamatos javítása mellett, amit a hatéves bérmegállapodásnak, az életpálya-programok elindításának, valamint az állami vállalatok bérnövelésének köszönhető kimagasló reálbér-emelkedés is igazol – mondta a nemzetgazdasági miniszter budapesti sajtótájékoztatóján.

Varga Mihály hangsúlyozta, a reálkeresetek júliusban 10,8%-kal, 2017 első hét hónapjában pedig összesen 10,1%-kal növekedtek az előző év azonos időszakához képest, ezzel 2013 eleje óta, immár 55 hónapja töretlen a reálkeresetek emelkedése hazánkban. Amennyiben a versenyszférában bekövetkezett nagymértékű béremelkedés a következő két hónapban is folytatódni fog, 2018. január 1-jétől nagyobb mértékű járulékcsökkentés következhet be a bérmegállapodás értelmében – tette hozzá.

Míg a szocialista-liberális kormányok nyolc éve alatt a nettó minimálbér reálértéke alig nőtt, ezzel szemben 2010 és 2018 között 1 gyermek esetén 44,4; 2 gyermek esetén mintegy 80; 3 vagy több gyermek esetén több mint 90 százalékos emelkedést figyelhetünk meg – közölte a tárcavezető.

Fotó: NGM

Mint mondta,

2002 és 2010 között a nettó átlagkeresetek reálértéke mindössze 13,8 százalékkal emelkedett, ugyanakkor a 2010 és 2016 közötti hat évben ez a szám jóval magasabb, a családi kedvezmény figyelembevételével csaknem 24 százalék.

Hat év alatt a 2 gyermekeseknél közel harmadával, a 3 vagy több gyermekeseknél pedig több mint a felével nőtt a nettó fizetések reálértéke.

Régiós összehasonlítás tekintetében a szlovák és a cseh béreknél gyorsabban növekedtek a magyar keresetek.

2010 és 2016 között a kétgyermekes, két átlagkeresővel rendelkező családok esetében euróban kifejezve, csak a lengyel kereset-növekedés bizonyult némileg magasabbnak.

A nemzetgazdasági miniszter hangsúlyozta, a minimálbér és a garantált bérminimum jelentős emelését, illetve ezzel párhuzamosan a munkaadói adóterhek érdemi mérséklését tartalmazó, tavaly novemberi hatéves bérmegállapodásnak köszönhetően az első hét hónapban a bruttó átlagbér a piaci szférában meghaladta a 304 ezer forintot.

Fotó: NGM

Varga Mihály kiemelte, a versenypiacon január-júliusban a bruttó és a nettó bérek átlagosan egyaránt 11,2%-kal nőttek az előző év elejéhez viszonyítva, ezen belül a fizikai dolgozók körében magasabb, 14,7%-os növekedés következett be. A életpályamodelleknek és az ágazati béremeléseknek köszönhetően a közszférában 11,2%-os reálkereset-emelkedés valósult meg, tehát folytatódott a közszférának a versenyszférához történő bérfelzárkózása is.

A tárcavezető közölte, a kormány kezdeményezésére elfogadott hatéves bérmegállapodás újabb lendületet adhat a munkaerőpiacnak és a kialakult bérfeszültségeket is enyhítheti, egyfelől tovább ösztönözve a munkavállalási hajlandóságot, másfelől fokozva a magyar munkaerő megtartását.

Az eseményen készült videó vágatlan változata letölthető a Sajtószobában.