A Vállalkozásfejlesztési Tanács mai ülésén a kis- és középvállalkozók érdekképviseletei, a kamarák, valamint a szakmai szervezetek első kézből értesülhettek a legújabb uniós pályázati kiírásokról. A Nemzetgazdasági Minisztériumban, Varga Mihály tárcavezető elnökletével tartott egyeztetésen a vállalkozói terhek adminisztratív terheinek csökkentése is napirendre került.
A hazai kis- és középvállalkozások fontos szerepet töltenek be a magyar gazdaságban, mintegy 2 millió embernek biztosítanak munkahelyet, a munkavállalók 73 százalékát foglalkoztatják. A Vállalkozásfejlesztési Tanács ülésén Varga Mihály kiemelte: a kormány kiemelt területként kezeli a szektor megerősödését, hitelprogramokkal, az uniós források gazdaságfejlesztésre koncentrálásával a növekedésüket kívánják elősegíteni. A cégek adminisztratív terheinek csökkentésével pedig működésüket kívánják hatékonyabbá tenni.
Az ülésen a legújabb, a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program (GINOP) keretében a kis- és középvállalkozások számára kiírt pályázatokról is tájékozódhattak a résztvevők. A termelési kapacitások növelésére 65 milliárd forintos, a piaci megjelenések támogatására ötmilliárd forintos – két éven keresztül nyitva álló – keretre pályázhatnak a vállalkozások.
Az érdekképviseleti fórumon elhangzott, hogy a közigazgatási rezsicsökkentés részletes javaslatcsomagja szeptemberig készül el. A tervezetben – a nemzeti konzultáció javaslatait figyelembe véve – tesznek javaslatot arra, hogy mely hatósági díjakat, illetékeket csökkentsék, illetve szüntessék meg. A közigazgatási rezsicsökkentés célja, hogy a jövő év januárjától már alacsonyabb díjakat kelljen fizetniük a magánszemélyeknek és a vállalkozásoknak. A tanácskozáson elmondták azt is, hogy jelenleg is tart a digitális állam kiépítése és az elektronikus ügyintézés minél több területre történő bevezetése annak érdekében, hogy az állampolgárok és a vállalkozások minél több ügyet intézhessenek otthonról.