Eredményesen zárult a Magyar-Kazah Stratégiai Tanács 3. ülésszaka, amelynek keretében vízipari együttműködési megállapodást írt alá a két ország – jelentette ki Varga Mihály az ülést követően.
A pénzügyminiszter kifejtette: a megállapodás révén a víz- és szennyvízgazdálkodás mellett a vízügyi oktatás és kutatás területén is lehetőségek nyílnak a magyar vállalatok számára Kazahsztánban. A tárcavezető az ülés után tárgyalást folytatott Mamin Askar kazah miniszterelnökkel és Nurlan Kussainovval, a kazah Nemzetközi Pénzügyi Hatóság elnökével is.
A Magyar-Kazah Stratégiai Tanács áttekintette a legutóbbi tanácskozás óta eltelt időszak eredményeit és a jövőben meghatározó együttműködési lehetőségeket, így például a vízipar, a mezőgazdaság, az egészségügy és a digitális tudáscsere területét – ismertette Varga Mihály. Mint mondta: hosszú ideje az együttműködési lehetőségek között szerepelt egy vízipari megállapodás, amelyet a mai nap folyamán aláírt a két ország. Az egyezmény komoly lehetőségeket kínál a magyar cégek számára, hiszen Közép-Ázsiában nagy vízkészlet van, technológiájuk pedig versenyképessé teszi őket a kazah piacon.
Mamin Askar kazah miniszterelnökkel tartott találkozójáról szólva Varga Mihály elmondta: egyetértettünk abban, hogy a jövőre nézve mindkét ország gazdasági teljesítménye megfelelő alapokat nyújt az együttműködés bővítéséhez. A kazah gazdasági növekedés meggyőző, tavaly 4,1 százalékot ért el, és a jövőre vonatkozó kilátásai is kedvezőek. A magyar gazdaság szintén egyre jobban teljesít, a tavalyi évben a növekedés mértéke elérte a 4,9%-ot, ami az Európai Unió átlagának majdnem háromszorosa. Tehát két magas ütemben növekvő és jó kilátások elé néző gazdaság együttműködéséről van szó, amit a közös történelmi gyökerekből fakadó szimpátia szintén támogat.
Varga Mihály Nurlan Kussainovval, a Nemzetközi Pénzügyi Hatóság elnökével folytatott megbeszélését követően kiemelte: az új kazah pénzügyi központ révén a pénzügyi területen is lehetőségek nyílnak a magyar vállalkozások számára. A központ a maga nemében egyedülálló kezdeményezés félúton Kína és Európa között, amelyhez már egy magyar cég, a KELER Csoport is nyújt szakmai támogatást. A miniszter hozzátette: az Eximbank 195 millió eurós országlimittel rendelkezik Kazahsztánra, amely teljes egészében a magyar vállalkozások piacra lépését támogatja.