Kállay Miklós egyéni sorsa nemzetünk sorsát is szimbolizálja – hangsúlyozta Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter a két világháború közötti politikai élet meghatározó alakja előtt tisztelegve. A tárcavezető részt vett az egykori miniszterelnök emléktáblájának avatásán egykori lakóhelyén, a józsefvárosi Horánszky utcában.
Kállay Miklósra, a miniszterelnökre, a politikusra emlékezünk, aki egy sötét korban vállalta magára a magyar kormányfői felelősséget – fogalmazott Varga Mihály az emléktábla-avatáson, amelyen az állíttató Józsefvárosi önkormányzatot Sántha Péterné alpolgármester, a családot Kállay Kristóf, a néhai miniszterelnök unokája képviselte.
Kállay Miklós felelős és gondolkodó emberként és politikusként is látta, hogy a II. világháborúba sodort Magyarországra kettős veszély leselkedik: a diktatórikus, totális rendszerektől elzárkózó polgárként elutasította a német nácizmust és a szovjet bolsevizmust is – mutatott rá Varga Mihály. Hozzátette: az ország érdekében végzett munkájának teljes körű feldolgozása, értékelése és a nemzeti emlékezetbe való méltó elhelyezése még várat magára, ez pedig nemzeti önismeretünkhöz - mint a múltunk egy sorsfordító része - hozzátartozik.
A későbbi miniszterelnök politikai karrierjét Bethlen István kormányában kezdte, ahol kereskedelemügyi államtitkárként alkalmazták, majd Gömbös Gyula első kabinetjében földművelésügyi miniszter lett. A második világháború idején, 1942 – 44 között Magyarország miniszterelnökeként gátját szabta hazánk egyoldalú német orientációjának,és az angolszász szövetségesek felé nyitott annak érdekében, hogy egy alkalmas pillanatban kiléphessen a háborúból. 1944 márciusában a német megszállás mozdította el a hatalomból, később a nyilas uralom alatt bebörtönözték és meghurcolták. Jövőre lesz ötven éve annak, hogy Kállay Miklós önként vállalt emigrációjában elhunyt.