Az Egyesült Arab Emírségek és hazánk gazdasági kapcsolatairól, illetve a lehetséges együttműködési területeiről tárgyalt Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter Abdullah Bin Zajid Ál Nahjánnal, a hét emírséget tömörítő állam külügyminiszterével. A magyar gazdasági tárca vezetője úgy véli, a magyar cégek sikeresen kapcsolódhatnak be a közel-keleti ország városfejlesztési beruházásaiba.

Magyarország a Keleti Nyitás-stratégia keretében különösen nagy hangsúlyt helyez a kétoldalú együttműködés erősítésére az Öböl-menti és az arab országokkal – hangsúlyozta Varga Mihály a megbeszélést követően. Az Emírségek és hazánk között 1991 óta meglévő diplomáciai kapcsolatok, a 2013-ban kötött kettős adóztatás elkerüléséről kötött szerződés, valamint a nemrég alakult Gazdasági Vegyes Bizottság az alapja a két ország közötti hosszú távú gazdasági együttműködésnek.

Fotó: Dede Géza/NGM

Varga Mihály felhívta a figyelmet arra is, hogy hazánk elmúlt években nyújtott gazdasági teljesítménye alapján a térség egyik legmegbízhatóbb országává vált. A kiegyensúlyozott növekedési pálya, a háztartások fogyasztásának élénkülése, valamint a visszafogott inflációs környezet az emírségekbeli vállalatok számára is kedvező befektetői környezetet kínál. Az innováció, az élelmiszeripar és a vízgazdálkodás, illetve az egészségipar és turizmus területén fokozottabb együttműködés kialakítását ösztönzi mindkét ország.

Fotó: Dede Géza/NGM

A magyar piac az emírségekbeli cégek és azok termékei előtt nyitva áll – jelezte a magyar tárcavezető megemlítve egy élelmiszer-logisztikai központ magyarországi létesítésének lehetőségét is. Országaink gazdasági kapcsolatainak fejlesztése érdekében az Eximbank létrehozott egy 300 millió eurós hitelkeretet a magyar és emirátusbeli vállalatok együttműködésére – ismertette Varga Mihály.