A török gazdaság fejlődése tartósan magas volt az elmúlt években, ezért is fontos hazánk számára, hogy kiegyensúlyozott gazdasági kapcsolatokat ápoljunk Törökországgal – jelentette ki Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter, amikor hivatalában fogadta Veysi Kaynak török miniszterelnök-helyettest.
Varga Mihály a találkozót követően elmondta: a Magyarország és Törökország közötti gazdasági kapcsolatok fejlesztését mindkét kormány kiemelten támogatja. A tárcavezető rámutatott, hogy a kiegyensúlyozott együttműködést szolgálja a kettős adóztatás elkerüléséről, valamint a beruházások kölcsönös ösztönzéséről és védelméről szóló korábbi megállapodás.
Törökország a balkáni térségben hazánk egyik legjelentősebb kereskedelmi partnerének számít – tudatta a szakminiszter. Orbán Viktor miniszterelnök 2013-as törökországi látogatása során Recep Tayyip Erdoğan köztársasági elnökkel azt a közép távú célt tűzte ki, hogy az éves kereskedelmi forgalom elérje az ötmilliárd forintot – emlékeztetett Varga Mihály hozzátéve, hogy a jelenlegi szint hárommilliárd forint körüli, így van még tere a fejlődésnek. A nemzetgazdasági tárca vezetője arra is felhívta a figyelmet, hogy számos területen kiaknázatlanok az együttműködés lehetőségei, első helyen említve a mezőgazdaságot különös tekintettel az élőállat-szállításra. Az energetikán belül a villamosipari beruházásokat, a biomassza-előállítást és a nukleáris termelés területen szerzett magyar tapasztalatok átadását említette a miniszter. Hozzátette: további kooperáció képzelhető el a víztisztítási, a szennyvíz-elvezetési, valamint az árvíz-védelmi ágazatban is.
A magyar gazdaság stabilitása fontos tőkevonzó erő – emelte ki Varga Mihály. Mint mondta: közel hatszáz török cég működik ma hazánkban, amelyek több ezer munkavállalót foglalkoztatnak. Több magyar cég is megvetette már a lábát Törökországban – emlékeztetett Varga Mihály kiemelve, hogy a vállalatok többsége informatikai beruházásokban érdekelt, illetve szerepet kaptak török tej- és nyomdaipari fejlesztésekben, valamint szennyvíztisztítási programban is. A török fél jelezte, hogy kiemelten figyelik a magyar befektetéseket, támogató üzleti környezettel és kedvezményekkel támogatják azokat.
A megbeszélésen a turisztikai együttműködés lehetőségeit is számba vették – szögezte le Varga Mihály, aki elmondta, hogy mindkét ország forgalmát élénkítik az egyre bővülő légi kapcsolatok, a török szállodaipari fejlesztések pedig a hazai turizmus fellendítését szolgálják. A Gül Baba-türbe felújításának sikeres befejezését követően a következő közös projekt a Király fürdő felújítása lehetne – vetette a fel a tárcavezető.