A Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara jubileumi, 25. konjunktúrajelentése is azt mutatja, hogy 2018. kiemelkedően eredményes éve volt a magyar gazdaságnak – emelte ki Varga Mihály az elemzés ismertetésekor.

A pénzügyminiszter hozzátette: a felmérésben közölt vállalatvezetői vélemények is megerősítik, hogy a kormány intézkedéseinek köszönhetően komoly előrelépés történt az adózás, a munkaerőpiaci szabályozás és a közigazgatási rendszer hatékonysága területén.

Fotó: PM

Azon az úton, amelyet Magyarország az elmúlt évtizedekben bejárt, fontos útitársak voltak az itt működő német vállalatok, amelyek tapasztalataik megosztásával és az általuk támasztott követelményekkel is hozzájárultak a magyar gazdaság fejlődéséhez – hangsúlyozta Varga Mihály. Mint mondta: Németország a legnagyobb tőkebefektető és foglalkoztató Magyarországon, több mint két és félezer német vállalat mintegy kétszázezer embernek ad munkát.

A tárcavezető ismertette: a jelentésből kitűnik, hogy a vállalatok a növekedést támogató tényezőként értékelik a szigorú és fegyelmezett költségvetési politikát, amelynek köszönhetően az államháztartás hiánya már hetedik éve a GDP 3 százaléka alatt van és évről-évre csökken az államadósság. A gazdaságpolitikával való elégedettség 2019-ben újabb csúcsot ért el, 10-ből 8 indikátor javulást mutat.

Fotó: PM

Az előrelépés mértéke az adózás terén a leglátványosabb: 2009-ben, a pénzügyi válság idején még a cégek 80 százaléka volt elégedetlen az adóterheléssel és az adóigazgatási eljárásokkal, 2019-ben viszont már mindkét területen nagyobb az elégedett válaszok aránya. A magyar gazdaság megfelelő környezetet kínál a német vállalkozásoknak, ezt jól mutatja hazánk iránti elkötelezettségük is: a megkérdezettek 82 százaléka ma is Magyarországon valósítaná meg beruházását.

A világgazdaság növekedésének lassulására vonatkozó vállalatvezetői vélemények is megerősítik, hogy a Nemzeti Versenyképességi Tanács által kidolgozott és már a magyar kormány jóváhagyását bíró „Program a Versenyképesebb Magyarországért” megfelelően azonosította azokat a területeket, ahol tovább kell lépnünk – hívta fel a figyelmet a tárcavezető megemlítve többek között a vállalati környezet javítását, a K+F-rendszer fejlesztését és a munkavállalók képzettségének növelését.