Magyarország hagyományosan kiváló kapcsolatokat ápol Jordániával, amelyek az elmúlt években tovább javultak – tájékoztatott Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter, miután hivatalában fogadta a jordán turisztikai és műemlékvédelmi minisztert, Nayef Al Fayezt. A látogatás során a kétoldalú kapcsolatok mellett a felek áttekintették a migrációs hullámmal kapcsolatos kérdéseket is.
A találkozón Nayef Al Fayez elmondta, a szír migránsok száma Jordániában eléri az 1,4 millió főt, rajtuk kívül az elmúlt években iraki, szomáliai és szudáni bevándorlók is érkeztek az országba. A migránsok jelentős mértékben megterhelik Jordánia gazdaságát és ellátási infrastruktúráját. Szinte megoldhatatlannak tűnő problémát jelent a bevándorlók elhelyezése, a velük kapcsolatos adminisztráció, a foglalkoztatás, a kiskorúak oktatása, az egészségügyi ellátás és a hulladékkezelés.
Varga Mihály a magyar kormány bevándorlásügyben tett intézkedéseit ismertetve megjegyezte, hogy azokat nemcsak a magyarok, hanem Európa lakosságának többsége is támogatja. Hozzátette: a magyar kormány szerint a migrációs problémát ott kell kezelni, ahol az létrejött. A tárcavezető hangsúlyozta továbbá, hogy hazánk Jordániát kulcsfontosságú országnak tartja a közel-keleti térség békéje és stabilitása szempontjából. Nagyra értékeljük azt a mérsékelt, kiegyensúlyozó szerepet, amit Jordánia játszik ebben a változékony térségben – tette hozzá a miniszter. Kiemelte: Magyarország 2012 óta összesen 30 ezer euró humanitárius segítséget nyújtott az ENSZ csatornáin keresztül Jordániának.
A megbeszélés során elhangzott: Jordánia az egyik legfontosabb partnere hazánknak a Közel-Keleten. Hagyományosan jók a gazdasági-kereskedelmi kapcsolatok, illetve egyre szorosabb az együttműködés tudományos és a kulturális területeken. A tárgyaláson megállapították: a turizmus által kínált lehetőségek mindkét fél számára fontosak. Jordánia jelentős turisztikai beruházásokkal rendelkezik Magyarországon, Budapesten 12 szálloda üzemel jordániai tulajdonban.
A felek áttekintették egy közvetlen légi járat esetleges létrehozásának az előnyeit is. Az arab térségben Jordánia a 11. legfontosabb partnerünk volt 2014-ben, külkereskedelmi egyenlegünk hagyományosan magyar többletet mutat, és jelentős a harmadik országokba irányuló tranzitkereskedelem. A további együttműködést két – a 2013-ban Ammanban, valamint a 2015-ben Akabában megnyílt – magyar kereskedőház segíti.
A találkozón Varga Mihály a magyar gazdaság 2013 óta tartó kiegyensúlyozott növekedéséről szólva elmondta: az előrejelzési horizonton várakozásaink szerint még stabilabb lesz a bővülés szerkezete, így hazánk a külföldi befektetők számára is vonzó lehetőségeket kínál számos gazdasági területen. A találkozón az eddig kevésbé kiaknázott lehetőségek között említették az energetikai és atomenergiai, az építőipari, a közlekedési, a mezőgazdasági, a környezetvédelemi, a vízgazdálkodási fejlesztéseket. Mindezekről folyamatos egyeztetések zajlanak a 2014 tavaszán megalakult Magyar-Jordán Gazdasági Vegyes Bizottság keretein belül.