A régiós együttműködés fejlesztésének lehetőségeiről tárgyalt Varga Mihály Bozhidar Loukarski bolgár gazdasági miniszterrel. A tanácskozás kiemelt témája volt a duális szakképzés, amelynek magyarországi gyakorlata alapján további tapasztalatcserét kezdeményezett a bolgár fél.

Varga Mihály elmondta: a magyar kormány tisztában van az iskolai alapozó szakképzésnek egy ország gazdaságát alakító szerepére, jelentőségére, ezért folyamatosan vezet be duális szakképzési innovatív elemeket. Mint fogalmazott: hazánk 2010 óta hangsúlyos lépéseket tett annak érdekében, hogy a szakiskolai és szakközépiskolai képzés, továbbá a felnőttek szakmai képzése jobban megfeleljen a munkaerő-piaci követelményeknek. Bozhidar Loukarski érdeklődését magyarázva kifejtette, Bulgáriában most tervezik bevezetni a duális szakképzési rendszert.

Fotó: Dede Géza/NGM

A két ország gazdasági kapcsolatainak dinamikus bővülését mutatja, hogy a Bulgáriába irányuló magyar kivitel értéke tavaly megközelítette az egymilliárd eurót, amely az előző évi adatokhoz képet több mint 13 százalékos növekedést jelent – hangsúlyozta Varga Mihály a Nemzetgazdasági Minisztériumban tartott tanácskozást követően. A felek egyetértettek abban, hogy különösen az elektromobilitás, az egészségipar, a kutatásfejlesztés és turisztika területén nyílik lehetőség a további együttműködésre. Varga Mihály elmondta: Közép-Kelet Európa az unió legversenyképesebb gazdasági övezete, ezért hazánk a kétoldalú kapcsolatokon túl a regionális együttműködést is szorgalmazza.

A turizmus fontos motorja mindkét ország gazdaságának – emlékeztetett Varga Mihály hozzátéve: Kína és a közép-kelet-európai országok közötti turisztikai megállapodás Bulgária és Magyarország számára is az egyik legfontosabb együttműködési lehetőséget kínálja. Emlékeztetett rá, hogy a bolgár vendégéjszakák száma a magyarországi kereskedelmi szálláshelyeken dinamikusan – több mint 35 százalékkal – nőtt az elmúlt 5 évben. A két ország közötti turisztikai és üzleti kapcsolatok további javulását szolgálja a november 1-jétől Budapest és Szófia közt közlekedő új légi járat.

Fotó: Dede Géza/NGM

A felek abban is egyetértettek, hogy az Európai Uniós források minél hatékonyabb felhasználása közös érdek. A kitűzött célok elérése érdekében mind a V4+2 (visegrádi országok, valamint Bulgária és Románia) együttműködése, mind a területi programok kapcsán a továbbiakban is számítunk Bulgária aktív közreműködésére – jelentette ki Varga Mihály, aki arról is beszámolt, hogy a két ország Kormányközi Gazdasági Vegyes Bizottság (GVB) felállítását tervezi.