A Világbank migrációval kapcsolatos elképzeléseiben ma már érvényre jut a magyar álláspont is, így elsősorban a migrációt kiváltó okokra, a problémák helyben történő megoldására koncentráló fejlesztéspolitikai irány jelenik meg – emelte ki Varga Mihály pénzügyminiszter a Nemzetközi Valutalap (IMF) és a Világbank-csoport éves közgyűlését követően.
A Balin tartott nemzetközi tanácskozáson elhangzott: a globális kilátások változóban vannak, a növekedés kevésbé kiegyenlített, a kockázatok pedig már rövidtávon is erősödnek a pénzpiaci nyugtalanságok, a kereskedelmi viták eszkalálódása, a geo- és belpolitikai fejlemények miatt.
A közelmúltban végrehajtott tőkeemelések lehetővé teszik, hogy a Világbank hozzájáruljon a szegényebb, illetve a migrációs válságban érintett országok megsegítéséhez, a munkahelyteremtéshez, az infrastruktúra-fejlesztéshez, a kis- és középvállalkozások lehetőségeinek bővítéséhez a pénzügyi védőhálók kiépítése révén – mutatott rá Varga Mihály.
A tárcavezető arról is beszámolt, hogy a Nemzetközi Valutaalap az őszi közgyűlés idejére időzített kiadványában Magyarország esetén számottevően javított a korábbi előrejelzésén, elismerve ezzel a magyar gazdaságpolitika eredményeit. Hozzátette, figyelemreméltó ez abban az összefüggésben, hogy a szervezet a világgazdaság egészére vonatkozó növekedési kilátásokat 0,2 százalékponttal rontotta, de a korábbiaknál ugyancsak visszafogottabb bővülést jelez több európai régióra is. A Valutaalap az elmúlt négy évben évente kétszer megjelenő kiadványában rendre, összesen hat alkalommal módosította felfelé a Magyarországra vonatkozó várakozását, ahogyan a többi nemzetközi szervezet – például az Európai Unió és az OECD – is javította hazánkra nézve a növekedési prognózisát.