Minél gazdagabb egy nemzet hagyományokat közvetítő művészete, annál nagyobb eséllyel tudja a jövőjét a XXI. században is a folytonosságra, nemzeti értékeinkre építeni – emelte ki Varga Mihály az idén harmincéves jubileumát ünneplő Mesterségek Ünnepe rendezvénysorozat megnyitóján.
A nemzetgazdasági miniszter hozzátette: a kormány annak érdekében újította meg a hazai szakképzést, hogy a fiatalok valódi szaktudás birtokában léphessenek ki az iskolákból, és találhassanak biztos megélhetést, szakmai sikereket biztosító munkát maguknak, ez jelenti ugyanis a kulcsot a jövő gazdasági növekedéséhez.
Büszkék lehetünk arra, hogy Budapest évtizedek óta otthont ad a magyar népi iparművészet nagyszabású rendezvényének, amely népszerűsége révén sokaknak megmutatja, miként él velünk a népi kultúra és a hagyományos mesterségek gyakorlása – fogalmazott Varga Mihály. Kiemelte: az az érték, amellyel a kézművesek járulnak hozzá a Magyarországon előállított termékek körének bővüléséhez, a gazdaság szempontjából is jelentős versenyelőnyt jelent.
A kormány figyelmének középpontjában a családok támogatása, a gazdasági növekedés ösztönzése, valamint a szaktudás megbecsülése áll – emlékeztetett a tárcavezető, aki szerint ez a szemlélet vezetett el oda, hogy mára elmondható: a magyar gazdaság kiegyensúlyozott növekedési pályán van, és jelentősen – közel 12 százalékról 5 százalékra – mérséklődött a munka nélkül lévők aránya is.
A korszerű tudással felvértezett szakemberek képzésében jelentős szerepet játszik a kormány – szögezte le a miniszter. Mint mondta: az új alapokra helyezett szakoktatási rendszerben a népművészeti és a népi kézműves szakmákra is nagy hangsúlyt fektettek, gyakorlatközpontúvá téve a tanulást, megkönnyítve a képzésben való részvételt.