A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) friss jelentésében 4,4 százalékos GDP-bővüléssel számol idén Magyarországon - emelte ki Varga Mihály pénzügyminiszter, gazdaságpolitikáért felelős miniszterelnök-helyettes.
A dokumentumot értékelve a tárcavezető elmondta azt is, hogy az OECD 0,8 százalékponttal emelte várakozását a tavaly novemberi prognózishoz képest mind az idei, mind a jövő évi növekedés tekintetében. Varga Mihály a nemzetközi szervezet miniszteri értekezletén vett részt Párizsban.
Varga Mihály aláhúzta: hazánk növekedése idén negyedik legmagasabb lehet a 37 tagország között az OECD szerint. Hasonlóan a kormány április végén publikált Konvergencia Programjához, amely 4,3 százalékos növekedéssel számolt, az OECD is egyrészt a fogyasztásbővülést eredményező reálbérek gyors emelkedését, másrészt az élénk beruházási aktivitást, harmadrészt a kedvező külső kereslet és a kiépülő újabb kapacitások eredményeképp növekvő exportot tekinti a konjunktúrafolyamatok főbb hajtóerőinek.
Az OECD értékelése is megerősíti, hogy a magyar gazdaság növekedése előretekintve is stabil és az ágazatok széles körére kiterjedő. A minimálbérek jelentős emelkedése, a foglalkoztatás gyors bővülése az erős lakossági bizalommal párosulva megalapozza a fogyasztás folytatódó növekedését. Az élénk munkaerő-kereslet következtében a bérek emelkedése 2018-ban is kétszámjegyű lehet, illetve a már jelenleg is az Európai Unió tagállamai közt negyedik legalacsonyabbnak számító magyar munkanélküliségi ráta tovább mérséklődhet.
A visegrádi országok növekedése az OECD előrejelzése szerint dinamikus marad az előrejelzési időhorizonton, és jelentősen meghaladja az eurózóna átlagát - ismertette Varga Mihály.