Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter ünnepélyes keretek között átadta a 2017. évi költségvetés tervezetét Gulyás Gergelynek, az Országgyűlés alelnökének.
A polgári berendezkedés mentén a jövő évi büdzsé biztosítja, hogy minden ember léphessen egyet a saját életében, valamint kiszámíthatóságot és biztonságot nyújt a magyar családoknak, illetve biztosítja a további fejlődés lehetőségét a hazai vállalkozásoknak.
A kiszámíthatóság és a tervezhetőség jegyében a tavalyi évhez hasonlóan a kormány idén is tavasszal készítette el költségvetési törvénytervezetet, így a nyár elejére ismételten elfogadott költségvetéssel rendelkezik majd az ország a következő esztendőre. Ennek köszönhetően az érintettek időben felkészülhetnek, előre láthatják a lehetséges mozgásterüket.
A költségvetés tervezésekor a stabilitás megőrzését, az államadósság csökkenő pályán tartását, az alacsony államháztartási hiányt, valamint a bővülő foglalkoztatást és a növekvő gazdasági teljesítményt vette alapul a kormány. A jogszabályi garanciáknak megfelelően a dokumentumról a Költségvetési Tanács is kialakíthatta álláspontját. A 2017-es év az adócsökkentésről és az otthonteremtésről fog szólni.
Az alapvető élelmiszerek köréből a baromfi, a tej és a tojás áfa kulcsa 5 százalékra csökken, míg az eddigi 27 helyett 18 százalékos kulccsal kell majd adózni az éttermi szolgáltatások és az internet-hozzáférés után. Marad 15 százalék a személyi jövedelemadó egységes kulcsa, amely az egyik legalacsonyabb Európában.
A családi adókedvezmény összege kétgyermekes családok esetében 15 ezer forintra nő gyermekenként, míg a fiatal házasoknak változatlanul jár adókedvezmény. Jövőre 211 milliárd forintot fordít a büdzsé az otthonteremtés támogatására a már meghozott intézkedései (CSOK, NOK, új lakások áfa-csökkentése) mentén.
Mindeközben a nyugdíjak megőrzik reálértéküket, folytatódnak a már megkezdett életpályaprogramok, valamint a tervezet fedezetet biztosít további bérnövelő intézkedések meghozatalára a közszférában.
Százmilliárdos nagyságrendben állnak rendelkezésre többletforrások az egészségügy, az oktatás és a kultúra területére. A különféle foglalkoztatáspolitikai programoknak, valamint a hozzájuk kapcsolódó adó- és járulékkedvezményeknek köszönhetően további munkahelyek jönnek létre, biztosítva ezzel azt, hogy mindenki, aki akar és képes rá, segély helyett munkajövedelemből tudjon megélni.
A még hatékonyabb uniós forrásfelhasználás, a gazdaság fehérítését és a hitelezés élénkítését célzó intézkedések pedig mind-mind a hazai vállalkozások versenyképességét szolgálják, ami a fenntartható gazdasági növekedés zálogát jelenti. A 2017-es költségvetés 3,1 százalékos gazdasági növekedéssel és 1 százalék alatti inflációval számol. Az uniós módszertan szerinti hiánycélt a kormány 2,4 százalékban határozta meg úgy, hogy az állam működésére fordított kiadások nem haladhatják meg az erre szolgáló bevételeket. Az államadósság a tervek szerint jövőre is tovább csökken.